מה זה בדיוק איתור תשתיות? האם במסגרת שירות האיתור ניתן לאתר את כל סוגי התשתיות? מה הקשר בין שירות האיתור ובין דליפות מים או גז בקרקע ומי מספק את השירות בפועל? כל השאלות וכל התשובות, בשורות הבאות.

מה זה בדיוק איתור תשתיות?

אנחנו אמנם לא רואים אותן בעיניים, אבל הן משרתות אותנו כמעט בכל רגע של היממה. תשתיות החשמל, המים, הביוב, הגז והתקשורת הן ברובן תשתיות תת קרקעיות העוברות בנתיבים מוגדרים ומסודרים על מנת להגיע לכל מקום יישוב ובתוך היישוב, להתפזר אל כל מבנה ומבנה בכדי לספק לו את כל התשתיות הנדרשות.

תשתיות אלה יכולות להיות משויכות לגורמים ציבוריים או ממשלתיים כמו למשל תשתית החשמל והמים והן יכולות להיות משויכות לגורמים פרטיים כמו למשל תשתיות גז ותשתיות תקשורת. כאשר אנו מגיעים לשטח שבו אנו מתכננים לבצע פרויקט בנייה, עלינו לקבל תמונה מלאה של כל התשתיות העוברות מתחת לפני האדמה. תמונה זו היא הכרחית על מנת למנוע מצבים של פגיעה בתשתיות, פגיעה שיכולה לגרום נזק רב לצרכני הקצה, פגיעה שתיקונה יכול לעלות מיליונים רבים ופגיעה שיכולה אף לסכן חיי אדם (כמו למשל פגיעה בתשתיות חשמל או גז).

איתור כל סוגי התשתיות בקרקע

אפשרות אחת שעומדת בפנינו היא פנייה לכל אחד מהגורמים שהתשתיות שלהם עשויה לעבור באזור ולבקש מפה המתארת את נתיב התשתיות מתחת לפני האדמה. אפשרות זו היא האפשרות הטובה ביותר, אך לא תמיד היא קיימת. ישנן המון תשתיות שעוברות כיום מתחת לאדמה, ולא זכו לתיעוד באף שלב שהוא. כמו כן, ישנן תשתיות שהתיעוד שלהן אבד באופן כלשהו ולא קיים תיעוד לעצם קיומן. בהתאם לכך, הכלל אומר שאם אין לנו תיעוד לכל סוגי התשתיות שעשויות לעבור באזור, עלינו להניח שישנן תשתיות שפשוט איננו יודעים על קיומן ועלינו לאתר אותן בעצמנו.

או אז נכנסת האפשרות של איתור תשתיות. המדובר למעשה בתהליך שבו אנו סורקים את כל השטח הרלוונטי במטרה לאתר את כל התשתיות שעוברות בשכבות האדמה השונות. בתהליך זה מעורבים שורה של אנשי מקצוע לרבות מהנדסים, סוקרים, טכנאים, מודדים וכמובן קבלני ביצוע בתחומי העפר והתשתיות.

ואחרי שאמרנו את זה, איתור תשתיות הוא שלב שחשוב לבצע אותו כמעט בכל פרויקט בנייה ולפני כל עבודת עפר, בין שיש בידיכם מפות של התשתיות באזור ובין שלאו. הסיבה לכך היא שגם כאשר יש לכם מפות של התשתיות באזור, אתם למעשה יודעים היכן עוברות התשתיות אך אתם לא רואים אותן או לא רואים את נתיב המעבר שלהם. כאשר אתם מעלים טרקטור או דחפור אל פני השטח, לנהג הדחפור קשה להבין בדיוק היכן אסור לו לחפור ומהן גבולות הגזרה שלו רק על סמך מפות משורטטות, ועליו לראות בפועל סימוני שטח שמגדירים לו היכן לחפור והיכן לו. בכדי להכין את הסימונים האלה, יש לוודא שהתשתיות אכן עוברות על פי המיפוי וכן יש לסמן את התשתיות בצורה מדויקת עד כמה שניתן, ולשם כך נדרש התהליך של איתור תשתיות.

כיצד מבוצע האיתור?

איתור תשתיות יכול להתבצע במספר דרכים ובראשן: איתור אלקטרומגנטי וחישוף. איתור אלקטרומגנטי הוא תהליך שבו אנו יוצרים למעשה שדה אלקטרומגנטי תת קרקעי באופן שמאפשר לנו לעבור על פני השטח עם אמצעים אלקטרומגנטיים המזהים שינויים בשדה על מנת לאפשר לנו למעשה "לראות" אל תוך הקרקע. הדבר דומה לבדיקת אולטרה סאונד שמאפשרת לנו לראות מה קורה בתוך חלל הבטן של אישה בהריון, אך עובד בצורה שונה ובאמצעות טכנולוגיה שונה.

השיטה האלקטרומגנטית היא שיטה יעילה מאוד, אך מוגבלת ביכולת שלה לזהות צנרת מחומרים שאינם נקראים היטב על ידי האמצעים האלקטרומגנטיים, בין בגלל החומר ממנו עשויה הצנרת ובין בגלל גודל הצנרת.

חישוף היא למעשה שיטה של איתור תשתיות בצורה הפשוטה והפרימיטיבית ביותר – לחפור בקרקע ולחשוף תשתיות שעוברות בשטח. כמובן ששיטה זו אינה מבוצעת בצורה שרירותית, והחפירות מבוצעות על פי ממצאים שנתקבלו בקריאות האלקטרומגנטיות ועל פי מפות, מדידות והערכות של אנשי מקצוע. כמו כן, החפירה עצמה מבוצעת על ידי טכניקות של שאיבת עפר במטרה לחשוף את התשתיות מבלי ליצור בורות ולשנות לחלוטין את הטופוגרפיה של פני הקרקע.

איתור תשתיות עיוור

אחד מסוגי האיתור המאתגרים ביותר הוא האיתור העיוור. במקרה זה אין לנו מושג היכן מתחילות התשתיות והיכן הן מסתיימות. כל שאנחנו יודעים הוא שבשטח עוברות תשתיות מבלי שאנחנו יודעים את כיוון הזרימה שלהן, את נקודת הפתיחה שלהן או את נקודת הסיום שלהן. במקרה כזה עלינו להפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותנו בצורה משולבת, ובכלל זה האמצעים האלקטרומגנטיים לצפייה במעמקי הקרקע וכן אמצעי החישוף שמאפשרים לנו לראות את התשתיות בעין. רמת המיומנות והמקצועיות של העוסקים במלאכה הופכת לקריטית בסוג זה של איתור, שכן חלק ניכר מההחלטות שמתקבלות במהלכו וחלק ניכר מהפעולות שמבוצעות במהלכו, נקבעות על סמך הניסיון המקצועי האישי של כל אחד מהעוסקים במלאכה.

אילו סוגי תשתיות ניתן לאתר?

התחום של איתור תשתיות הוא תחום גנרי שמותאם לכל סוגי התשתיות ללא מגבלה על סוג מסויים של תשתית. במסגרת זו ניתן לאתר את כל סוגי התשתיות הבאים:

כאמור, היכולת לאתר את התשתיות השונות תלוי מאוד בגודל התשתיות, בפיזור שלהן, בסדר בו הן פרושות וכן בחומר הגלם ממנו הן עשויות. קל יותר לאתר תשתית חשמל או תקשורת מעצם היכולת לקרוא ולקלוט את גלי הרדיו והחשמל שמייצרים כבלי החשמל והתקשורת. לעומת זאת, קשה יותר לאתר צינורות ביוב קטנים או צנרת גז שחפורה עמוק בתוך האדמה וגם זוכה לשכבת הגנה משמעותית המקיפה אותה.

מהם השימושים הנוספים של איתור תשתיות?

אחרי שהסברנו את ליבת הפעילות של שירות איתור תשתיות, כדאי לדעת ששירות זה מהווה מענה גם בסיטואציות אחרות בהן אנחנו פשוט רוצים להביט אל תוך פנים האדמה ולהבין מה קורה עם התשתיות העוברות בתוכה. כך למשל, ישנם מקרים בהם בניין אחד או קבוצת בניין באזור מגורים כלשהו, מבחינים בגידול משמעותי בחשבונות המים שהם מקבלים וזאת ללא סיבה מוצדקת נראית לעין. במצב זה, החשוד המיידי הוא פיצוץ בצנרת המים. ככל שההשפעה היא רחבה יותר על יותר בניינים משותפים, כך סביר להניח שהדליפה מתבצעת בתשתית מרכזית יותר. או אז צריך להבין היכן בדיוק עוברת אותה תשתית והיכן בדיוק מתרחשת הדליפה לאורך אותה תשתית, שלעיתים יכולה להימתח על פני מספר קילומטרים.

גם במקרה כזה, ניתן להזמין שירות איתור תשתיות על מנת קודם כל לאתר את התשתית החשודה המיידית ובהמשך לכך לאתר את התקלה בתוך אותה תשתית. במקרה הזה ניתן לאתר למשל אזור באדמה בעל לחות גבוהה וחריגה ביחס לשטח המקיף אותה. או אז מאתרים את הנתיב המדויק בו עוברת תשתית המים באותו אזור וכך ניתן להגיע בקלות ובמהירות אל מקור התקלה.

דוגמא זו הופכת אף לקריטית יותר כאשר מדובר בדליפת גז. בניגוד למים שאולי יכולים לגרום להרבה בוץ ורטיבות, דליפת גז יכולה להסתיים באסון ממש ולסכן חיי אדם. במקרים אלה חשוב לבצע איתור מהיר של מקור הדליפה וגם לשם כך נדרש תחילה איתור של הנתיב המדויק בו עוברת תשתית הגז, ולאחר מכן איתור של האזור שבו קיימת בסבירות גבוהה, דליפת הגז המדוברת.

איתור תשתיות ככלי בידי הרגולציה

אחרי שתיארנו את כלל המשמעויות הטכניות וההנדסיות של איתור תשתיות, לתחום זה ישנה חשיבות רבה גם מנקודת המבט הרגולטורית. כאשר מוגשת לרשות תכנונית כלשהי בקשה לקבלת היתרי בנייה מכל סוג שהוא, על הרשות לבחון את תמונת המצב התכנונית באזור ובהתאם לכך לקבל החלטה על אישור או אי אישור ההחלטה, או על התניית אישור ההחלטה בפעולות מסויימות מצד המבקש. כך למשל, כאשר יזם מעוניין לבנות בניין רב קומות בשכונה קיימת, על וועדת התכנון המקומית לבחון את השפעתו של בניין כזה על תשתיות החשמל והמים באזור, על עורקי התחבורה וכן הלאה.

כחלק מהכלים שעומדים לרשות אותו רגולטור על מנת לקבל את החלטתו בבקשת ההיתר, עליו להכיר את התמונה המדויקת של התשתיות העוברות באזור. את הפעולה של איתור אותן תשתיות לא יעשה הרגולטור בעצמו, אלא ידרוש זאת ממבקש ההיתר. בהתאם לכך, חברות המספקות את השירות של איתור תשתיות עובדות גם עם יזמים וקבלנים המבקשים לקבל היתרי בנייה מהוועדות המקומיות באזורים השונים בהם הם מעוניינים לבנות, וזאת על מנת להכין להן, מה שנקרא "תיק היתרים" הכולל את הפירוט המלא של התשתיות העוברות באזור לטובת הגשת בקשת היתר בנייה.

איתור תשתיות בבקשת היתר חפירה

איתור תשתיות נדרש כאמור לפני כל ביצוע של פרויקט בנייה גדול בשטח. יחד עם זאת, איתור כזה נדרש גם כאשר הפרויקט כולו מסתכם בחפירות עפר. כך למשל, קבלן עפר המעוניין לבצע יישור שטח לקראת סלילת כביש או לכל מטרה אחרת, חייב לקבל תמונה מלאה של התשתיות העוברות בשטח. קבלן השטח צפוי להפעיל במקום דחפורים, באגרים וטרקטורים והוא אמור לבצע שורה של פעולות המיועדות לשנות לחלוטין את פני השטח, לרבות השטחה מלאה של גבעות והרים או חציבה של מנהרות ותעלות בתוך הקרקע.

אותו קבלן חייב לקבל היתר חפירה מהרשות המקומית על מנת להתחיל את עבודתו, ועל מנת שזו תוכל להעניק לו את ההיתר המיוחל, עליה לאחוז בתמונת מצב מלאה על כל התשתיות העוברות במקום ולוודא שפעולות הקבלן לא תפגענה בשום צורה ודרך בתשתיות העוברות במקום. גם במקרה זה תדרוש הוועדה מהקבלן עצמו את תמונת המצב של התשתיות העוברות במקום, ואת זה יוכל הקבלן להשיג באמצעות ההזמנה של שירות איתור תשתיות מהחברות העוסקות בדבר.

בשורה התחתונה, איתור תשתיות הוא תחום שהציבור הרחב אולי אינו מכיר אותו, אבל כל קבלן וכל אדריכל מכיר אותו היטב וגם יודע להעריך את חשיבותו. האיתור עצמו מבוצע על ידי חברות הנדסיות המתמחות בתחום, ויודעות להעמיד לטובת המשימה את אנשי המקצוע המתאימים (מודדים, מהנדסים, טכנאים, סוקרים וכל איש מקצוע אחר שנדרש לטובת המשימה) ואת הכלים הנדרשים לביצוע האיתור והחישוף של התשתיות בשטח.