מרפסות שמש הן אחת מן ההמצאות האדריכליות הרומנטיות ביותר. הן מזכירות לנו מפגשים סודיים בין אוהבים תחת שמיים זרועי כוכבים, נופי טבע יפיפיים ושיחות אינטימיות  עם חברינו הטובים ביותר על כוס קפה חמה. ברמה המעשית, מרפסות השמש עשויות להגדיל את שטח המרחב החיצוני שלכם, במחיר נמוך יותר מבניית דק בקומת הקרקע. במידה ואתם גרים בדירה, מרפסת השמש תאפשר לכם אזור חיצוני לדירה ללא צורך בחצר ותגדיל את שטח המחייה שלכם.

מרפסות שמש | מרפסות תלויות | הרחבת מרפסות

אם אתם מתעניינים בהוספת מרפסת שמש בביתכם, יש לא מעט שאלות שחשוב לשאול ולשקול: מהו סוג המרפסת המומלץ בשבילי? מהו סוג העיצוב הטוב ביותר? מה התקציב שלי? מהו חוק המרפסות וכיצד הוא משפיע עלי? אם יש לי כבר מרפסת ואני מעוניין להרחיב אותה? מהו מפקח בניה והאם הוא מומלץ לפרויקט? לפניכם מדריך אשר יענה על כל השאלות ויספק לכם מידע נוסף, כדי  להתחיל את הפרויקט.

מהי מרפסת שמש?

מרפסת שמש היא שטח בלתי נפרד מהבית/ דירה שלכם, הממוקם בצדו החיצוני של המבנה. מרפסת השמש עשויה להיבנות על קורה יציבה אשר יוצאת מגוף המבנה, על עמודים, בנויה על הגג או תלויה. אחד המאפיינים הבולטים של מרפסת השמש הוא חלק העשוי חלון גדול, המאפשר כניסה של אור טבעי רב אל תוך הבית.

 

מהם היתרונות של מרפסת השמש?

מרפסת השמש עשויה להיות תוספת נהדרת לביתכם, אשר לא תרוקן את הארנק כמו הוספת דק עץ, אך תספק את אותם יתרונות. לפניכם הסבר מפורט מדוע כדאי לבנות מרפסת שמש ומהם יתרונותיה:

סוגי מרפסות

ישנן מספר סוגי מרפסות שונים, אשר נבדלים בדרך ובצורת הבניה של כל מרפסת. לפניכם מפורטים שלושת סוגי המרפסות הנפוצים ביותר בישראל:

מרפסת קונזולית

מרפסות אלה בנויות בצורה שהמרפסת מזדקרת מגוף המבנה, ללא כל תמיכה נראית לעין מלבד הקיבוע עליו נחה המרפסת. המשקל והמשא נתמכים ע"י זיז (קורה המחוברת למבנה בצדה האחד בלבד) המובנה על קיר המבחנה החיצוני. מרפסת זו אינה זקוקה לעמודי תמיכה או לשרשראות. סוג מרפסת זה, בעוד הוא ניחן בתוצאה האסתטית ביותר, דורש תכנון מורכב מראש ונקודות משא גדולות יותר מיתר המרפסות. מרפסת זו אינה ניתנת להוספה, אלא חייבת להיות חלק מן התכנון המקורי של המבנה.

מרפסת תלויה

צורה נוספת של תמיכה במבנה המרפסת היא שימוש בכבלים מפלדת אל- חלד, אשר מקובעים בקיר ו"תולים" את המרפסת. מרפסת השמש ניצבת בזווית ישרה למבנה, הכבלים מפלדת האל- חלד מתחברים לקצוות המרפסת משני צדיה החיצוניים ומתקבעים בזווית של 45 מעלות לחיבורים המצויים על הקיר החיצוני של המבנה. החיבורים המצויים על גוף הבניין הם חזקים ביותר ועושים שימוש בברגים יציבים ובכוחות שונים. זוהי מרפסת אסתטית במיוחד ונפוצה בישראל בזכות מהירות הבניה שלה: המרפסת מגיעה מוכנה וכל מה שנותר לעשות הוא להרכיב אותה. בנוסף, המרפסת צורכת תחזוקה מועטה ובנייתה ידידותית לסביבה.

מרפסת על עמודים

זהו אחד מסוגי המרפסת הנפוצים ביותר, בעיקר בזכות הפשטות שבהרכבתה ובמשקל המינימלי אשר מכביד על הבניין עצמו. למעשה, העמודים מהווים מבנה מופרד מהבניין ולעיתים אפילו לא מחוברים אליו. מבנה המרפסת נתמך ע"י שימוש בעמודים אנכיים. משקל המרפסת או המרפסות (במידה והן נערמות אחת על השנייה) נתמך ע"י עמודים אלה ומועבר אל הקרקע אשר מכוסה בבטון בדרך כלל. גודל העמודים תלוי בגודל, משקל ובמספר המרפסות אשר נערמות עליהם. מרפסת זו דורשת התפשרות מבחינת האסתטיקה אך נבחרת לרוב בזכות מהירות ופשטות הבניה שלה.

האם מומלץ לשכור את שירותיו של מפקח בניה?

התשובה היא: בהחלט. פיקוח בניה הוא חלק חשב בתהליך הבניה. במידה והפיקוח נעשה בצורה מקצועית ואיכותית, הוא עשוי להועיל מאוד ולשפר את כל מהלך הפרויקט. אם אתם מעוניינים כי תהליך הוספת מרפסת השמש יעבור בצורה חלקה, מהירה ושלווה, מומלץ לשכור את שירותיו של מפקח בניה מקצועי ובעל ניסיון, על מנת שהפרויקט יתבצע כמתוכנן ובצורה בטוחה.

אין ספק כי תפקיד המפקח הוא חיוני: עליו לבדוק הכול ולהתריע על כל הפרה או ליקוי במהלך השלמת הפרויקט.

מהו תפקידו של מפקח הבניה?

המפקח מכוון בעזרת מידע וניסיון רב את אנשי המקצוע השונים אשר לוקחים חלק בפרויקט הוספת מרפסת השמש, ומדווחים על כל התקדמות או הפרעה לבעלי הפרויקט: אתם. מפקח הבניה מסוגל לעזור בקבלת ההחלטות המתאימות ביותר בפרויקט, ובנוסף, המפקח אחראי על תקציב הפרויקט ועל עמידה בלוחות הזמנים המוקצבים. בין תפקידיו של מפקח הבניה:

פיקוח פרויקטים מתבצע ע"י מפקח בניה מקצועי בלי קשר לסוג או לגודל הפרויקט. גם אם מדובר בפרויקט קטן יחסית, כמו הוספת מרפסת שמש, מומלץ לשכור את שירותיו של מפקח בניה מקצוע, על מנת להימנע מבעיות אשר עלולות לצוץ במהלך הבניה ולוודא כי העבודה תתבצע כראוי.

לאחר שבחרתם את מפקח הבניה שלכם, הוא מחויב להרבה עבודה, לחץ וביקורים יומיים באתר הבניה, לכל אורך תקופת הבניה- במקרה של הוספת מרפסת השמש מדובר בתקופה קצרה יחסית- אך כל אלה נחסכים מכם ומועברים למפקח הבניה שבחרתם. פיקוח בניה דורש נוכחות מתמדת לכל אורך הפרויקט ולקיחת אחריות רבה. על מפקח הבניה להקדיש זמן לפרויקט שלכם ולעקוב אחרי כל השלבים ההכרחיים להשלמת הפרויקט, בעזרת התיאום הנכון של כל הנפשות הפועלות.

יתרונות מפקח הבניה

לפניכם מפורטים היתרונות העיקריים בעבודה אשר מפוקחת ע"י מפקח בניה מקצועי:

 

מהו חוק המרפסות?

חוק המרפסות, או בשמו השני " תיקון 101 לחוק תכנון ובניה" אשר נכנס לתוקף בשנת 2014. התיקון מאפשר לכם להוסיף מרפסת שמש פתוחה, בשטח של עד 10% משטח המבנה או עד 14 מ"ר (הגדול מבניהם). על המרפסת להיות לפחות כ- 2.5 מטר מעל הקרקע ולא לבלוט מעבר ל- 2.5 מטר מפני הבניין. אם אתם מעוניינים במרפסת גדולה ובולטת יותר עליכם להשיג את האישורים המתאימים מן העירייה.

התיקון מאפשר לכם כאזרחים לחסוך עגמת נפש רבה בקבלת היתרים ואישורים שונים למגוון פרויקטים אשר אינם מפריעים לאיש (כמו הוספת מרפסת שמש) ומתקיימים ללא היתר בניה בצורה נרחבת בכל רחבי הארץ. הרעיון העיקרי בתיקון 101 לחוק תכנון ובניה, אשר כולל את חוק המרפסות, הוא לשפר את הליכי הרישוי לבניה במקרים אשר לא נעשית פגיעה באיכות הבניה ובסביבה.

האם קיים מיסוי על מרפסת השמש?

האם עליכם לשלם ארנונה נוספת או מיסים נוספים על מרפסת השמש החדשה כמו היטל השבחה ? ישנן רשויות אשר גובות היטל השבחה (תשלום אשר משלמים לעירייה בגין קבלת זכויות בניה והקלות נוספות) עבור בניית המרפסת, אך גביית ארנונה מותרת ממרפסת שגודלה עובר את ה- 12 מ"ר בלבד. מרפסות בעלות שטח הקטן מ- 12 מ"ר, פטורות מארנונה לחלוטין (מלבד העיר תל אביב, בה משלמים ארנונה על שטח מקורה). לא כל הרשויות העירוניות מקפידות על הפטור מארנונה ולכן יש לשים לב ולוודא כי לא גובים מכם ארנונה כאשר יש לכם פטור.

כמה זמן נמשכת בנייה של מרפסת שמש?

במידה והחלטתם להוסיף מרפסת שמש לביתכם, אך שואלים את עצמיכם כמה זה נמשכת הבניה, האם עומדים לפניכם חודשים של בניה הכוללים קדיחות, רעש, ופועלים אשר משאירים עקבות בסלון? בהחלט לא. בניית מרפסת שמש אורכת בין יום ל- 7 ימים, תלוי בסוג הבניה ובסוג המרפסת בה אתם בוחרים. לפניכם פירוט של שני סגנונות הבניה הנפוצים ביותר בארץ:

האם ישנה הגבלת משקל במרפסת השמש?

שאלה זו מעסיקה כל בעל מרפסת באשר הוא. אף אחד לא רוצה שהמרפסת שלו תקרוס בזמן אירוע משפחתי כלשהו. חשוב לדעת מהי מגבלת המשקל של המרפסת שלכם וכמה אורחים היא מסוגלת להכיל.  כדי להשיג את התשובה, כל מה שצריך לעשות הוא לבחון את התקן הישראלי: המרפסת מסוגלת לשאת על כל 1 מ"ר שלה עומס של עד כ- 350 ק"ג. על מנת להסביר יותר בפשטות את התקן ניתן להיעזר בדוגמא: מרפסת אשר שיטחה הוא כ- 10 מ"ר יכולה להכיל עד 3,500 ק"ג (10*350), בהנחה שכל אורח שוקל בממוצע 70 קילו, המרפסת יכולה להכיל עד כ- 50 אורחים (3,500:70), כך שכדאי ומומלץ לערוף ערבי חג ואף אירועים משפחתיים במרפסת ואין צורך לחשוש.

הרחבת מרפסת שמש קיימת

האם ניתן להרחיב כל מרפסת שמש? בהחלט. לכל מיבנה יש את האפשרות להרחיב את מרפסת השמש הקיימת שלו עד לגודל של 12-14 מ"ר- לפי חוק המרפסות.

שטח המרפסת המינימלי שבאפשרותכם להרחיב הוא 12 מ"ר. ניתן אף להרחיב את גודל המרפסת עד לגודל של 14 מ"ר- במידה ולא כל השכנים בבניין החליטו לפנות מרפסת, אפשר לעשות שימוש בזכויות הבנייה אשר לא נוצלו (בהסכמתם כמובן).

מרפסת שמש עשויה להגדיל את הגישה שלכם לטבע, להרחיב את שטח המחיה שלכם ללא הקרבה של פרטיות או אינטימיות ולהעלות את רמת החיים ואת ערך הדירה שלכם. שימוש בשירותיו של מפקח איכותי, מקצועי ובעל ניסיון יוודא כי חווית הפרויקט תעבור בצורה חלקה ושלווה מתחילת הפרויקט ועד סופו. במידה ואתם מעוניינים בשירותיו של מפקח איכותי עבור הפרויקט שלכם או פשוט רוצים לשאול מספר שאלות, נשמח אם תשאירו פרטים ואחד מצוות המומחים שלנו יחזור אליכם ויענה על כל שאלה או בקשה.

מרפסות שמש