אחת השאלות המרכזיות ששואלים את עצמם אנשים הנכנסים לפרויקט בניה היא כמה עולה מפקח בניה לחודש עבודה, והתשובה על כך היא שאין תשובה, ועלות השירות יכולה להשתנות בצורה משמעותית בהתאם לסוג הפרויקט, ההיקף שלו ודרישות הלקוח.

כיצד נקבעת עלות של מפקח בניה?

על מנת לענות על השאלה כמה עולה מפקח בניה לחודש, יש להבין תחילה ממה מורכבת עלות העסקתו של מפקח בניה. נתחיל בכך שמדובר במהנדס בנין, וככזה שעת עבודה של מהנדס יכולה לעלות מספר מאות שקלים לפני מע"מ. כאשר אתם שוכרים מפקח בניה לפרויקט ארוך טווח, מן הסתם תקבלו הצעת מחיר גלובלית ולא לפי שעות. בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון שמפקח בניה שאתם שכורים לא עובד רק אצלכם, ולא נמצא באתר הבניה שלכם לאורך כל שעות היום. המפקח יכול להגיע לביקור קצר בכל יום או מספר פעמים בשבוע, ובחלק מתקופת הפרויקט גם פעם אחת בשבוע תספיק. בהתאם לכך, המחיר הגלובלי לא אמור להתקרב בכלל לרמה של משכורת חודשית, שאותה מפיק המפקח מעבודתו בכמה פרויקטים במקביל.

בהמשך לכך, רמתו המקצועית של המפקח מכתיבה גם את הביקוש לשירותיו, והביקוש לשירותיו מכתיב את רמת המחירים שהוא דורש עבורם. ככל שמדובר במפקח יותר טוב, מקצועי ומבוקש, כך עלות ההעסקה שלו תהיה גבוהה יותר. במידה ומדובר בפרויקט גדול כדוגמת הקמת בניין רב קומות, יהיה על המפקח להיות נוכח באתר הבנייה למשך שעות ארוכות יותר מאשר בפרויקט פרטי של בנה ביתך, וגם זה משפיע ישירות על עלות ההעסקה שלו.

אז העלות נקבעת לפי שעה?

ובכן, התשובה היא כן, בערך. התשובה על השאלה כמה עולה מפקח בניה לחודש נגזרת באופן ישיר מעלות המפקח לשעה, ולכל מפקח יש תעריף שונה משלו. המפקח מעריך כמה שעות הוא יצטרך להיות מעורב בפרויקט שלכם במשך חודש, מכפיל את זה בתעריף שלו לשעה וזו הצעת המחיר שהוא ייתן לכם. אם אין לכם מושג האם מדובר בסכום הגיוני או לא, אתם יכולים לעשות שני דברים ואת שניהם כדאי שאכן תעשו: אתם יכולים לברר את העניין עם מישהו מענף הבניין שמכיר את התעריפים המקובלים, ואתם יכולים לבקש הצעה מכמה מפקחים במקביל. אל תשללו אף הצעה, ונסו לקבל הסברים לגובה ההצעה. ייתכן שאחת ההצעות הגבוהות היא דווקא של מפקח מקצועי שיבטיח לכם את הסטנדרטים הגבוהים ביותר בפרויקט שלכם, וזה שווה כל שקל.

על השאלה כמה עולה מפקח בניה לחודש אי אפשר לענות עם מספר שישקף תשובה מספקת לכל מי ששואל. התשובה תלויה בסוג הפרויקט, רמת המורכבות שלו, אורך הפרויקט וכן הלאה. הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לבקש הצעות מחיר ממספר מפקחים, לבצע השוואה ביניהם ולוודא שאתם מקבלים הצעות בטווח סביר.

כמה עולה מפקח בניה לחודש?