למה צריך מפקח בניה?

 

אתם נכנסים לפרויקט של בניית הבית שלכם, והפרויקט לא זול. אתם משקיעים כסף רב, לוקחים משכנתא ומוציאים כספים על ימין ועל שמאל. במצב כזה אתם עשויים לשאול את עצמכם למה צריך מפקח בניה, ובשלב הזה רק נגיד שאתם חייבים מפקח בניה, וכעת גם נסביר למה.

 

מהו מאזן הכוחות של פרויקט בניה למה צריך מפקח בניה לכל פרויקט??

בכל פרויקט בניה ישנו לקוח וקבלן מבצע. הלקוח הוא יזם נדל"ן או אתם לצורך העניין, וקבלן הביצוע הוא הקבלן שמבצע את פעולות הבניה בפועל, ושוכר לשם כך גם קבלני משנה. מאזן הכוחות בין שני הגורמים הוא כזה שהקבלן ינסה לקבל מהלקוח כמה שיותר כסף, אבל במקביל ינסה גם לחסוך כמה שיותר כסף בעבודת הבנייה בפועל. כך למשל, כאשר מבצעים יציקת בטון, יש לבצע בדיקת מעבדה של הבטון ולוודא שהבטון טרי ועשוי היטב. אם הקבלן יודע שהבטון שכב זמן רב באוויר הפתוח לפני יציקתו, הוא עלול בכל זאת להשתמש בבטון על אף שזה לא יהיה נכון ברמה ההנדסית והמקצועית. הוא יעדיף ככה כי הוא לא רוצה לזרוק את הבטון הזה ולשלם על משלוח בטון חדש.

אתם כלקוחות מעדיפים בדיוק את ההיפך. מבחינתכם, אם הבטון לא תקין, שיביאו בטון חדש וטרי שיספק את החוזק המבני הנדרש למבנה שלכם. בדיוק בצומת הזאת נכנס מפקח בניה, וכעת אתם כבר יכולים להתחיל להבין למה צריך מפקח בניה.

 

מהו תפקידו של מפקח בניה?

מפקח בניה הוא למעשה דמות שמייצגת את האינטרסים של הלקוח בתוך מאזן הכוחות הזה. מפקח הבניה אמור לבדוק שכל פעולות הבניה מבוצעות על פי הסטנדרטים והכללים ההנדסיים המחייבים, על פי תכנית הבנייה שגובשה, על פי היתר הבניה שניתן לפרויקט ועל פי לוחות הזמנים שהוגדרו לפרויקט. אם נחזור לדוגמת הבטון, הרי שמפקח הבניה אמור לבדוק את איכות הבטון ולאשר אותה או לא לאשר אותה לפני ביצוע היציקה. הוא אמור לבדוק את מוטות הברזל של הכלונסאות לפני החדרתם לקרקע ולאשר או לא לאשר אותם. למעשה, מפקח הבניה אמור לבדוק כל דבר בתהליך הבניה, ולוודא שהכל מבוצע בצורה מקצועית, איכותית ותקינה.

 

אצל מי עובד המפקח?

כעת כשאנו מבינים למה צריך מפקח בניה, אנחנו גם יכולים להבין אצל מי עובד המפקח – אצלכם. את מפקח הבניה אתם צריכים לגייס ואתם אלו שצריכים לשלם לו את שכרו. בשום פנים ואופן אל תסתמכו על מפקח בניה שמביא איתו הקבלן, ושאינכם יודעים את טיב מערכת היחסים ביניהם.

 

מפקח בניה הוא גורם מקצועי שאמור לייצר את האינטרסים שלכם בפרויקט, ולכן חשוב שיהיה מהצד שלכם לחלוטין. למה צריך מפקח בניה אתם מבינים ולמה הוא צריך להיות מגויס על ידכם אתם גם מבינים. כעת רק נותר לכם למצוא מפקח בניה מקצועי ורציני.

למה צריך מפקח בניה?

 

השארת תגובה