אם אתם יוצאים אל הדרך עם פרויקט בניה פרטי של ביתכם, לבטח כבר הבנתם שיהיה עליכם לגייס מפקח בניה, שייצג את האינטרסים שלכם בתהליך המקצועי. מפקח בניה תפקידו הוא לוודא שפעילות הבניה מבוצעת על פי כל הסטנדרטים הנדרשים, על פי התקנים המחייבים, על פי החוק ועל פי תכניות הבניה, וזאת סיבה מספיק טובה להשקיע באיתור איש המקצוע המתאים למשימה.

 

מהם תפקידיו של מפקח בניה בפרויקט בניה?

פרויקט בניה הוא פרויקט שעל ביצועו אחראי קבלן ביצוע. קבלן הביצוע עצמו שוכר קבלני משנה לביצוע משימות מקצועיות במסגרת הפרויקט. כל אחד מהקבלנים המעורבים ואנשי הצוות שלו, מבצעים את עבודתם בצורה נקודתית, כל אחד על פי השיקולים והאינטרסים הכלכליים שלו. מפקח בניה תפקידו לוודא שהתנהלות אנשי הביצוע בפרויקט עומדת בסטנדרטים הנדרשים, וכי אף אחד לא מעגל פינות בניסיון לחסוך עלויות על חשבון הלקוח, אתם.

כך למשל, כאשר מבצעים את יציקת הבטון של יסודות המבנה, האינטרס הברור של קבלן הביצוע הוא ליצוק כבר את הבטון, לתת לו להתייבש ולהמשיך הלאה כדי לסיים את הפרויקט כמה שיותר מהר. בהיבט זה, מפקח בניה תפקידו לבדוק את איכות הבטון, לקחת דוגמית למעבדה ייעודית ולוודא שהבטון יוצר על פי הסטנדרטים הנדרשים. כמו כן, עליו לוודא שהכלונסאות המוחדרות לאדמה עומדות בסטנדרטים ההנדסיים הנדרשים ובהוראות הקונסטרוקטור שאישר את תכנית הבניה.

מכאן אפשר ללמוד, שבעוד אנשי הביצוע מנסים, אולי באופן לגיטימי, לחסוך איפה שרק אפשר, תפקידו של מפקח הבניה הוא לוודא שהדברים נעשים בצורה מקצועית ומושלמת, ללא קיצורי דרך וללא ניסיונות להוריד עלויות על חשבון הלקוח, ובגדול זהו בדיוק תפקידו.

 

האם מפקח בניה הוא גם מהנדס בניין?

התשובה היא כן. מפקח בניה תפקידו הוא לא רק להסתכל על הפועלים עובדים ולהרגיש בתוכו שהכל נעשה בצורה טובה, אלא להבין בדיוק ובכל רגע נתון, מה נעשה בשטח אל מול מה שצריך להיעשות בפועל. בכל מקרה שקיימת סתירה בין שתי האפשרויות עליו להדליק נורה אדומה, ולדאוג לכך שהדברים יתוקנו. על כן, מפקח הבניה לא יכול להיות אדם ללא ההסמכה ההנדסית הנדרשת, ועליו להיות כאמור בעל תואר והסמכה בתחום הנדסת הבניין. את מפקח הבניה אתם רוצים להביא בעצמכם ולא להסתמך על מפקח בניה שאותו מביא קבלן הביצוע, ושאת מערכת היחסים ביניהם אינכם מכירים.

 

בפרויקט בניה, פשוט או מורכב, ישנם מספר בעלי תפקידים שכל אחד מהם אחראי על היבט אחר בתהליך הבניה. מפקח בניה תפקידו לוודא שכל בעלי התפקידים מבצעים את עבודתם על פי הסטנדרטים ההנדסיים הנדרשים ועל פי תכנית הבנייה, או במילים אחרות לוודא שהכל מבוצע על פי האינטרסים שלכם, הלקוח. בהתאם לכך, חשוב שאתם תהיו אלה שמגייסים את מפקח הבניה, ואתם גם תהיו אלה שבוחרים מפקח בניה מקצועי ורציני.

 

מפקח בניה תפקידו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.