מפקח בנייה

אנשי המקצוע של כל פרויקט בנייה חבים את הצלחתם למרכז של כל הפרויקט שדואג לו מההתחלה ועד הסוף, ומוביל אותו לגמר המוצלח ולהגשת המפתחות ללקוחות

כשאומרים לכם פרויקט בנייה אתם בוודאי חושבים על הפרויקטים שהיו כאן לפני שנים רבות, דרשו המון סבלנות בגלל השיטות המיושנות שהצריכו הרס גדול לסביבה והרבה בירוקרטיה ומעט התאמה ודרישות להתחשבות בסביבה. החיים היו לכאורה פשוטים יותר אבל מורכבים מאוד מבחינת תהליכים מול ועדות שונות לתכנון ובנייה, משום שהייתם צריכים להכיר את האנשים הנכונים בכל מקום. רק אז יכולתם להבטיח שהפרויקט שלכם יצא לדרכו.מפקח בניה בדרום

העבודה בענף הבנייה היום לעומת פעם

מבחינת העבודה על פרויקט בנייה היום, זה לא השתנה כל כך מבחינת משך התהליך והטרחה המושקעת בהתרוצצות בוועדות ובין הרשויות השונות. להפך אפילו. היום יש יותר מודעות להיבטים של התחשבות באיכות הסביבה, יש שיטות מתקדמות יותר שדורשות התמקצעות ותחכום, יש חומרים שחובה לדעת עליהם ואיך לעבוד אתם נכון, יש עיצובים נועזים יותר ומלאי דמיון ויש תכנונים מתקדמים של סביבה והזיקה בינה לבין הפרויקט שלכם.

איך מתקדמים היום?

גם היום עובדים עדיין עם הוועדות וחלק מההליכים אינו משתנה, במיוחד הגשת התכניות על הנייר למרות המחשב והתוכנות המשוכללות לשרטוט ולתכנון. גם היום צריך לגשת לוועדות השונות ולשכנע אותן בנחיצות הרעיון שלכם בדיוק כפי שתוכנן, ומבלי לפגוע בו כפי שהוועדה רוצה ויש כמובן צורך להתאימו לתקנות הבנייה והתכנון בכל מחוז ובכל רשות מקומית, כי בחוק קובע ויש לציית לו. בדיוק לשם כך נועדה הפונקציה של מפקח בנייה שמלווה אתכם מההתחלה.

מה השתנה היום בבנייה?

פעם קראו לזה מנהל עבודה והסמכויות שלו היו מצומצמות ומוגבלות רק לעבודה עצמה באתר. מנהל העבודה דאג לעובדים שיעשו את המוטל עליהם מבלי לעגל פינות ומבלי לגרום לליקויים ופגמים, ותיאם בין כל הקבלנים. אלא שהיום העבודה בבניין הרבה יותר מורכבת מכך. יש יותר רבי קומות גם במגזר הפרטי, ויש מבנים מסובכים שדורשים הנחת תשתיות מורכבות ומסועפות שיש לדעת כיצד לתאם ביניהן, כך שמנהל העבודה הפך עם הזמן למפקח בנייה.

הפונקציה שחוסכת לכם עלויות

ניהול הוא נקודת תורפה אצל אנשים רבים שאינן מודעים לכך. המעבר מחזון על פרויקט בנייה לבין יישום החזון בפועל עשוי להיתקל במכשולים של ניהול המיזם בשטח. כדי להוציא אותו מהכוח לפועל, אלא אם כן אתם קבלנים ואנשי מקצוע בעצמכם, יש צורך במי שזהו תפקידו והוא מנוסה הרבה יותר מכם בישיבה בצומת העצבים ובניהול של המיזם שלכם. מפקח בנייה עושה את התפקיד הניהולי בשבילכם בדיוק כדי שאתם לא תצטרכו להסתבך בשטח.ניהול ופיקוח פרויקטים בבנייה

תמחור מפקח בנייה

יש מי שנרתע בתחילה מתמחור תפקיד זה, אולם יש לדעת כי התמחור הרבה יותר נוח מאשר חושבים, והוא גם מבטיח לכם חיסכון בעלויות להבא, כאשר הכל נעשה כהלכה. מפקח בנייה מקבל שכר חודשי בדרך כלל, כאשר נוספות ו עלויות ביקורים בשטח בתדירות שנקבעת ביניכם מראש. בכל מקרה, המחיר של פונקציה כזאת חיוני לתיאום ותמרון נכון יותר בין שאר עלויות המיזם, בגלל הייעול שלהם.

מה עושה מפקח בנייה?

מפקח הבנייה מלווה אתכם מההתחלה כדי לוודא שעוד לפני שמופעל המכונה הראשונה בשטח מגיעים לכך בצורה נכונה ויעילה, עם כל אנשי המקצוע והחומרים שנדרשים, וכל הטכנולוגיות ומפעיליהן עומדים לרשותכם. לא עוצרים פרויקט בנייה באמצע משום שחסרים אנשים, אלא דואגים מראש לכך שהכל יהיה מוכן תמיד ובזמן, וזה מה שעושה המפקח שמתאם לוח זמנים ומוודא נוכחות של כולם כל הזמן בעמדות שלהם, לצורך עבודה שוטפת.

מה בוחרים לפני תחילת פרויקט בנייה?

מלבד האדריכל והמהנדסים שמלווים אתכם, בחירת אנשי המקצוע והקבלנים תקבע את טיב העבודה ואת משכה, את האיכות שלה ועד כמה היא תתקדם ללא קשיים וכשלים. הרי ידוע שבענף הבנייה יש תמיד אנשי מקצוע שאפשר להיעזר בהם מבלי לדאוג להתנהלותם ויש אנשי מקצוע שלא התנסיתם אתם ולכן לא תדעו מה טיבם עד שתראו אותם בפעולה. מפקח בנייה עוזר גם בבחירת כל אנשי המקצוע האלה על סמך ניסיונו והיכרותו עם הדרישות של הפרויקט שלכם.חברות ניהול פרויקטים בבנייה

חשיבותו של מפקח לבנייה

כדי להבין אם נחוץ לכם מפקח בנייה חשבו מה היה קורה אילו לא היה כזה. חוסר המקצועיות של הקבלנים והבונים לא היה מפוקח בזמן, הכשלים היו נערמים אחד על גבי השני ללא תיקונים נדרשים ובזמן, עלויות היו תופחות בגלל חישובי חומרים לא יעילים ולא נכונים, בזבוז בשטח של זמן ומשאבים ללא מי שיפקח על כך עין ויחזיר את העבודה למסלול, עגמות נפש שמצטברות ומצטרפות לשורת הליקויים שגיליתם ועדו לא התחלנו לדבר על הרשויות.

מגעים עם הרשויות

מפקח בנייה אחראי גם על כל מגע עם הרשויות כדי לוודא שכל מה שנעשה בשמכם אכן נעשה כחוק ובהתאם להיתרי הבנייה שקיבלתם. מכיוון שמגעים אלה גם דורשים זמן רב של התייצבות וריצות בין הרשויות, או מגעים עם פקידים שונים, מפקחי בנייה מטפלים בכך מבלי לחייב אתכם להופיע בעצמכם במקומות אלה. הם מייצגים את האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר כדי שאתם תוכלו להמשיך לנהל את התקדמות החזון.

מה אתם מקבלים ממפקח הבנייה שלכם?

ישנן כמה פונקציות שמפקח הבנייה ממלא כלפיכם ולא רק כלפי אנשי המקצוע באתר, וזהו השירות הטוב ביותר שהם יכולים להציע לכם בדרך לקו הגמר של הפרויקט.

 • השתתפות בבחירת אנשי המקצוע והתאמתם לכל שלב בבנייה שלכם. מי כמוהם יודעים מיהם האנשים שמתאימים לסוג העבודה שנחוצה לכם, על פי ניסיונם והיכרותם עם מה שכבר ראו בעבר.
 • דיווחים שוטפים לכם ולאדריכל, למהנדס ולכל מי שממונה על קטגוריה כלשהי שחייב להישאר בתמונה כל הזמן. מפקח בנייה מדווח לכם מהו קצב ההתקדמות וכיצד מנוצלים הכספים שהשקעתם, האם יש חוסרים בחומרים או שימוש מדויק והאם יש בעיה בלוח הזמנים.
 • בדיקה של כל הקבלנים שאתם מעסיקים לצורך קבלת אישור להם. קבלני המשנה שלכם עוסקים היום בתחומים מורכבים שחלקם לא היו כלל בעבר, כמו התקשורת המסועפת והאינסטלציה שנמצא ביותר חדרים רטובים בבתים שונים. כמו כן, חומרי איטום, חומרי בנייה ירוקה, דרישות אקולוגיות שונות, חשמל שמתאים לצרכים של בית חכם, מסגרות ונגרות בשלל עיצובים ואפשרויות – כל אלה מחייבים אנשי מקצוע שרק מפקח בנייה יוכל לאשר לשביעות רצונכם.
 • פיקוח צמוד על העבודות כל הזמן מרגע תחילתם ועד הסוף. אמנם לא יוצאים מנקודת הנחה שמנסים לרמות אתכם בעבודה, אבל טוב שיש מי שמונע כשלים וליקויים בזמן הבנייה.

התאמות תכנון וקונסטרוקציה לאדריכלות

 • התאמת העבודות לתכניות ולשרטוטים. כל הוראות האדריכל והמהנדסים השונים מקוימות כלשונן ומבלי לסטות מהן בפיקוח מפקח בנייה. אולם כאשר חלים שינויים בשטח ויש בעיות שיש לתת להן מענה מדויק ומהיר, מפקח הבנייה דואג לכך בהקדם ומונע בזבוז זמן וצורך בתיקונים מאוחרים.
 • במהלך העבודה יכולים להיות שינויים והתאמות מצד המתכננים. גם הם ייושמו בשטח על ידי מפקח בנייה שידאג להעביר אותם לקבלני המשנה ולאנשי המקצוע.
 • לוח הזמנים חשוב מאוד לחיסכון בעלויות ובכספים אולם כאשר נדרשת סטייה ממנו גם זה חייב להיות מוצדק. מפקח כזה יהיה זה שדואג ללוח הזמנים החדש גם כאשר הוא משתנה בשטח מבחינתכם.
 • מי שמקבל את ההסברים על התקדמות העבודה ומה שנעשה בשטח הוא מפקח הבנייה שגם מעביר אליכם את כל מה שעליכם לדעת. אתם קובעים עד כמה אתם בתמונה וזהו תפקידו של מפקח הבנייה לדאוג לכך שאכן תתעדכנו בזמן. את ההתייעצויות תעשו אתו, איש המקצוע שגם יבהיר לכם במה דברים אמורים ומהי החשיבות של כל מה שנעשה בשטח בשמכם ולמענכם.
 • ייצוג האינטרסים שלכם ושל הלקוחות שלכם קודם לאינטרסים של קבלני משנה. עם זאת, כאשר עובדים עם אנשי המקצוע מפתחים יחסים שיכולים להיות מועילים לשני הצדדים. כאשר הם הולכים לקראת הקבלנים אותם קבלנים יכולים ללכת לקראתכם בזמן אחר ולתקן תיקונים גם ללא עלויות נוספות וללא חיובים שונים, רק משום שברור להם שמחוות כאלה יכולות לסייע להם בחירתם לפרויקט הבא שמפקח בנייה יהיה מופקד עליו. כלומר, המפקח אמון על בניית מערכת היחסים הנוחה והמועילה בשטח לכל הצדדים. זה לא יעלה לכם יותר ממה שכבר שילמתם משום שאין צורך לשלם על שירות מיוחד אם יש אמון בין כולם.

ניהול תקציב הפרויקט

 • מעקב אחר התקציב כולל בעיקר מעקב אחר הכספים שמוציאים וזורמים מצד לצד. מפקח בנייה יודע לא רק כמה כסף הקדשתם לכל דבר, אלא כמה כסף שילמתם וכמה זה עולה באמת. התשלום אינו רק על העבודה ועל החומרים, כי אם גם לוקח בחשבון ליקויים ותיקונים, סטיות שונו מלוח הזמנים, אגרות שונות, כל מה שצריך לשלם עליו בכל התהליך. כל דיווח על חריגה מהתקציב והעלויות ידווחו בזמן המתאים לכם. בכלל זה כלול אישור החשבוניות שמגיש קבלן משנה כדי לאשר לו את התשלום, ואישור החשבונות הסופיים בתום העבודה.
 • מעקב תיקונים וביצועם אחר גילוי הליקויים לכל אורך הדרך הוא שירות חיוני שניתן על ידי מפקח הבנייה.
 • קריאת השרטוטים והבנת התכניות מחייבת ידע מקצועי ולכן מפקח הבנייה יהיה תמיד איש מקצוע שלמד את התחום ועסק בו, ויכול גם להציע לכם שירותים מקצועיים אלה, שיכסו כל תחום. אי אפשר להתפשר על הטוב ביותר משום שמפקח כזה יכול גם לאתר טעויות וכשלים בתכנון עוד לפני חיל הביצוע. משום כך, הוא גם חוסך לכם זמן ועלויות מיותרות כאשר זה מתחיל לצאת לפועל בבנייה ומתגלה מאוחר מדי.
 • שליטה ותיאום בין כל הגורמים של הבנייה כדי להגיע לגמר הפרויקט בהצלחה. זה כולל לא רק נושאים מקצועיים אלא אפילו שליטה באופי ובאווירה כדי לוודא שדברים אינם יוצאים משליטה והכל נעשה כפי שצריך מבלי לגרום לבעיות.
 • בטיחות וביטחון – נושא חיוני מאין כמוהו שתופס תאוצה בשנים האחרונות עם התרבות התאונות הרבות באתרי הבנייה. מפקח הבנייה דואג לכך שלא יהיו ליקויי בטיחות הן בשלב העבודה והן בשלב הסיום, כאשר הפרויקט מאוכלס על ידי הדיירים. הבטיחות היא מעל לכל וכל דבר נצפה מראש כאשר מכשולים חייבים להיות מוסרים מיד ובזמן, ללא עלויות מיותרות. כך, מבטיחים גם את בריאות הבונים וחייהם, וגם מונעים תאונות קשות לאחר מכן, תביעות נזיקין והסתבכות בפלילים.
 • בניית תיק הפרויקט ופיקוח עליו בידי מפקח הבנייה מבטיח לכם שכל מה שאינכן יודעים על המיזם שלכם מטופל בידי איש מקצוע אמיתי.
 • ניהול דורש קבלת החלטות בשטח ואם אינכם בטוחים שאתם יכולים לעשות זאת, מפקח בנייה עושה זאת בשבילכם ולשביעות רצונכם המלאה. זכרו שהמטרה היא מסירת המבנה ללקוחות ולדיירים בזמן שהובטח להם, אחרת זה יעלה כסף רב ופגיעה במוניטין שלכם.
השארת תגובה