ניהול פרויקטים

ניהול פרויקטים – תפקידו של מנהל פרויקטים והחשיבות שלו בתהליך הבנייה

תהליך הבנייה של מבנה חדש על כל הלוגיסטיקה וההשקעה הכספית והמקצועית הכרוכה בו, הוא אחד הדברים המורכבים ביותר. פרויקט בנייה משלב בתוכו התעסקות עם עשרות רבות של בעלי מקצוע, קבלנים בתחומי עיסוק שונים וספקים של חומרי גלם ושירותים, אלפי שעות עבודה ותקציבים כספיים העשויים להגיע לכדי עשרות רבות של מיליוני שקלים. כיון שכך, רק ניהול פרויקטים יעיל ומקצועי, המתבצע על ידי בעלי מקצוע מיומנים, עשוי להביא להשלמת הפרויקט בהצלחה, תוך עמידה ביעדים הן מבחינת התקציב והן מבחינת לוח הזמנים, שהוא לעיתים קרובות צפוף ותובעני מאד. נוסף על רמת המקצועיות הגבוהה, מנהל פרויקט בנייה חייב להיות איש אמונם של היזמים ששכרו את שירותיו הטובים. מהו ניהול פרויקט בענף הבנייה? איזה בעל מקצוע אמור לנהל את הפרויקט? מהן הסמכויות הנתונות בידי מנהל הפרויקט ובמה מתבטאת החשיבות של מנהל פרויקט איכותי? בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא זה, שלא ניתן להפריז בהערכת החשיבות שלו בהקמת מבנה איכותי, בצורה מקצועית ותוך עמידה בדרישות בטיחות גבוהות מצד אחד, וביעדים פיננסיים מצד שני.

ניהול פרויקטים בענף הבניה – מה זה ומיהו מנהל הפרויקט

כל בנייה של מבנה חדש, ולא משנה הגודל שלו או ההיקפים הכספיים הכרוכים בהשלמה מוצלחת שלו, מהווה למעשה פרויקט נפרד. ההתייחסות לתהליך הבנייה על כל המרכיבים שלו כאל פרויקט, מאפשרת לבצע הערכה מושכלת של עלויות, זמנים, ציוד נדרש ומספר העובדים ובעלי המקצוע שייקחו  בו חלק. ככל שהערכת הפרויקט קרובה יותר למציאות, כך ניתן לקבוע בצורה טובה יותר את מחיר המכירה של הנכס, הן כיחידה אחת והן כיחידות נפרדות, כפי שמתבצע בכל בניין מגורים חדש שנבנה.

על מנת לוודא שפרויקט הבנייה יתנהל כשורה, תוך עמידה במסגרת התקציבית שנקבעה לו מראש מצד אחד, ובזמנים שנקבעו מראש להשלמת הפרויקט מצד שני, נהוג למנות בכל פרויקט כזה מומחה לנושא ניהול פרויקטים. המומחה כאמור מרכז את כל מרכיבי הבנייה תחת קורת גג אחת, כאשר בכל אחד מהשלבים בתהליך הבניה הוא מטיל את כובד משקלו למקום הנדרש ביותר במטרה לעמוד ביעדים מצד אחד, ולשמור על רמה נאותה של מקצועיות, תוך עמידה בדרישות הבטיחות הקיימות בחוק מצד שני. מנהל הפרויקט הוא למעשה האדם המפקח על הבנייה, קושר את כל הקצוות ושולט למעשה על המתרחש בפרויקט בכל זמן נתון.

תפקידו של מנהל הפרויקטים שמנהל את הפרויקט

השכלה וידע: מנהל הפרויקט חייב להיות אדם מקצועי, בעל ידע נרחב בתחום הבניין וניסיון מצטבר המאפשר לו לתפעל את הפרויקט ולסיים אותו על הצד הטוב ביותר. מנהל הפרויקט יכול להיות מהנדס בתחומי הבניין השונים, שבנוסף לתואר האקדמי שלו הוא בעל ניסיון מעשי כנדרש על פי חוק. מנהל כאמור יכול להיות גם אדריכל, עם מספר שנות ניסיון דומה לזה של מהנדס. ניהול פרויקטים יכול להתבצע גם אל ידי מי שהוא בעל השכלה פחותה מזאת, אבל אז נדרש ממנו מספר שנות ניסיון גבוה יותר.

רישום בפנקס הקבלנים: מי שמתמחה בנושא ניהול פרויקטים חייב להיות רשום בפנקס הקבלנים. אם מדובר במהנדס או אדריכל, הוא חייב להיות בעל ניסיון מעשי של שנתיים , שנצבר במהלך חמש השנים האחרונות לפני בקשת הרישום, בנוסף להשכלה הפורמאלית שלו. מי שהוא הנדסאי, חייב בארבע שנות ניסיון מעשי רצופות מתוך שמונה השנים שקדמו להגשת הבקשה, בנוסף לתואר שברשותו. בעל מקצוע שאיננו מחזיק בתואר אקדמי נדרש לשש שנות ניסיון רצופות לכל הפחות, שנצברו במהלך שתים עשרה השנים האחרונות שלפני הגשת הבקשה.

ניהול פרויקטים עם סיווג מתאים

סיווג קבלנים: בנוסף לרישום בפנקס הקבלנים, משרד הבינוי והשיכון קבע חמש רמות של סיווג קבלנים. רמות הסיווג נקבעו לפי ההיקפים הכספיים של עבודה שאותו רשאים קבלנים הרשומים בפנקס הקבלנים לבצע. הרמה הגבוהה ביותר של סיווג קבלנים הינה רמה 5, שבה ההיקפים הכספיים שבהם בעל המקצוע יכול לעסוק הם בלתי מוגבלים. כל בעלי המקצוע שהוגדרו לעיל והמעוניינים להיות מנהלי פרויקטים, חייבים להיות בעלי סיווג הקבלנים הגבוה ביותר האפשרי.

הסמכויות הנתונות בידי מנהל הפרויקט

למעשה, מנהל הפרויקט אמור ללוות אותו החל משלב התכנון ועד לסיום הפרויקט ומסירת המפתחות לדיירים או לבעלי המבנה האחרים. ככל שהדברים אמורים בסמכויות – הרי שמנהל הפרויקט הוא בעל הסמכות בכל התחומים בתהליך הבניה ושולט למעשה בתקציב המיועד להשלמת הבניה. חלק מהתפקידים הכרוכים בנושא ניהול פרויקטים הוא איתור קבלנים לביצוע עבודות בשלבי הבנייה השונים, החל מהכשרת הקרקע וחפירת היסודות, עבור דרך עבודות הקמת השלד וכלה בקבלנים ואנשי מקצוע אחרים בכל התחומים הנדרשים להשלמת הבנייה. עם התחומים כאמור ניתן למנות קבלני חשמל ואינסטלציה, קבלני מיזוג אוויר, קבלני ריצוף, צבע וטיח, קבלני בטון והרשימה עוד ארוכה. בנוסף, אם הוא נדרש לכך, אחראי מנהל הפרויקט להעסקת פועלים מטעמו בכל תחום שהעבודה בו איננה מתבצעת באמצעות קבלן. מנהל הפרויקט חותם על הסכמים עם בעלי מקצוע שונים לביצוע עבודות, תוך תיאום ותזמון העבודה בהתאם להתקדמות הפרויקט. מנהל הפרויקט אחראי גם לבדיקה של הקבלנים, הרמה המקצועית שלהם והרישום שלהם בפנקס הקבלנים.

אחריות מנהל הפרויקט

כיון שעל מנהל הפרויקט חלה האחריות לסיום הבנייה במועד ידוע מראש, הוא יכול לחתום על הסכמים עם קבלנים שונים המשרתים את המטרה שלו. למשל, הוא יכול לחתום על הסכמי עבודה עם כמה קבלני ריצוף, במטרה לקצר את הזמן הנדרש לריצוף המבנה כולו. באתה הצורה הוא יכול לחתום על הסכמים עם נגרים, צבעים או מומחים לטיח. החתימה על הסכמים נפרדים עשויה לקצר את זמן העבודה, אבל מעמידה בפני מנהל הפרויקט אתגר לא קטן, הכרוך במעקב אחרי כמה וכמה קבלנים במקביל ובדיקה של איכות העבודה שלהם.

מומחה לעניין ניהול פרויקטים אחראי גם לרכש של כל חומרי הגלם הנדרשים לתהליך הבנייה ושינוע שלהם לאתר הבנייה על פי הצורך. אמנם לרשותו עומדת האפשרות לכרות הסכמים עם קבלני ביצוע הכוללים את חומרי הגלם, אבל אז העלויות של חומרי הגלם תהיינה מן הסתם גבוהות יותר. כמו כן, יישמט מידיו של המנהל כאמור גם הפיקוח על כמות חומרי הגלם והאיכות שלהם. מדובר בסכומים שעשויים להגיע לכדי מיליוני שקלים, כאשר מנהל הפרויקט אמור לשלוט בזרימה שלהם לאתר הבניה בכל רגע נתון. זאת, במטרה למנוע עיכובים בבנייה עקב העדר חומרי גלם מצד אחד, ומניעת הצטברות של חומרי גלם מצד שני, העלולים לצוד את עיניהם של בני בלייעל למיניהם.

ניהול פרויקטים איכותי וההשפעה שלו על התוצאה הסופית

מנהל הפרויקט באתר הבנייה הוא למעשה הדמות המרכזית, הדבק המאחד של כל הפרויקט מצד אחד, והרוח החיה בכל הקשור בהתקדמות הפרויקט לקראת סיומו מצד שני. כל פרויקט משקף בבירור את ההתנהלות של מנהל הפרויקט. בשלב הראשון, מנהל הפרויקט כאמור צריך לקבוע, יחד עם אנשי המקצוע השונים ובעצה אחת איתם, חברת פיקוח בניה מנהלת את הבניה על ידי פיקוח בנייה וקובעת  את לוחות הזמנים להשלמת הפרויקט. לוח הזמנים צריך לקחת בחשבון את כל העיכובים האפשריים, ככל שניתן לעשות זאת. יש לכלול בו גם עיכובים צפויים, מה שמעניק מרווח פעולה רחב למנהל הפרויקט בשינוי לוחות זמנים בהתאם להתקדמות העבודה. כמו כן יש לחשב את כמויות חומרי הגלם הנדרשים לבנייה, החל מכמויות הבטון, הצבע והטיח ועד למסמר האחרון בארון המטבח. חישוב נכון וקשירת עסקה עם ספקים מתאימים, עשוי לסייע בהתנהלות תקינה של הבניה. דוגמה אחת מני רבות הינה פתיחת האפשרות להחלפה של בעל מקצוע שלא עמד בזמנים או שאיכות העבודה שלו נמוכה בבעל מקצוע אחר, מבלי שהדבר ילווה בזעזועים מבחינת השימוש בחומרי הגלם. מנגד, קשירת הסכם עם קבלן הכולל גם אספקת חומרי גלם, מעניקה יתרון מסוים לקבלן, שיכול להגדיל את מרחב הפעולה שלו מבלי שלמנהל הפרויקט תהיה יכולת להגיב במהירות. זאת, בנוסף לעובדה שחומרי הגלם בהסכמים מהסוג הזה מתומחרים במחיר גבוה יותר מהרצוי מלכתחילה.

ניהול פרויקטים הינו תחום מורכב,

רק איש מקצוע מנוסה ומיומן יכול לבצע אותו בהצלחה. מעבר להיותו איש מקצוע מהמעלה הראשונה, מנהל פרויקטים חייב להיות גם איש אמון, שניתן להפקיד בידיו מיליוני שקלים תוך ידיעה ברורה שהכסף הזה יוצא למטרות הנכונות ושהסכמי העבודה עם הקבלנים השונים נחתמים ומתבצעים על הצד הטוב ביותר, תוך הקפדה על הגינות מצד אחד ועמידה בדרישות החוק מצד שני. מצד שני, מנהל הפרויקט יטיל את כל כובד משקלו המקצועי והאישי, על מנת שהבנייה תסתיים בטווח הזמן שנקבע לה מראש, ותוך עמידה ביעדי התקציב כפי שנקבעו מלכתחילה. אם בכל זאת יש חריגה בתקציב, ניתן יהיה להסביר אותה בצורה הגיונית, מגובה בהוכחות ונתונים מספריים.

אין להפריז בחשיבותו של מנהל הפרויקט להצלחה שלו ולעמידה שלו ביעדי התקציב ובמסגרת הזמן שנקבעה מראש לסיום הפרויקט.

ניהול פרויקטים

השארת תגובה