ניהול פרויקטים

ניהול פרויקטים – תפקידו של מנהל פרויקטים והחשיבות שלו בתהליך הבנייה

תהליך הבנייה של מבנה חדש על כל הלוגיסטיקה וההשקעה הכספית והמקצועית הכרוכה בו, הוא אחד הדברים המורכבים ביותר. פרויקט בנייה משלב בתוכו התעסקות עם עשרות רבות של בעלי מקצוע, קבלנים בתחומי עיסוק שונים וספקים של חומרי גלם ושירותים, אלפי שעות עבודה ותקציבים כספיים העשויים להגיע לכדי עשרות רבות של מיליוני שקלים. כיון שכך, רק ניהול פרויקטים יעיל ומקצועי, המתבצע על ידי בעלי מקצוע מיומנים, עשוי להביא להשלמת הפרויקט בהצלחה, תוך עמידה ביעדים הן מבחינת התקציב והן מבחינת לוח הזמנים, שהוא לעיתים קרובות צפוף ותובעני מאד. נוסף על רמת המקצועיות הגבוהה, מנהל פרויקט בנייה חייב להיות איש אמונם של היזמים ששכרו את שירותיו הטובים. מהו ניהול פרויקט בענף הבנייה? איזה בעל מקצוע אמור לנהל את הפרויקט? מהן הסמכויות הנתונות בידי מנהל הפרויקט ובמה מתבטאת החשיבות של מנהל פרויקט איכותי? בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא זה, שלא ניתן להפריז בהערכת החשיבות שלו בהקמת מבנה איכותי, בצורה מקצועית ותוך עמידה בדרישות בטיחות גבוהות מצד אחד, וביעדים פיננסיים מצד שני.

ניהול פרויקטים בענף הבניה – מה זה ומיהו מנהל הפרויקט

כל בנייה של מבנה חדש, ולא משנה הגודל שלו או ההיקפים הכספיים הכרוכים בהשלמה מוצלחת שלו, מהווה למעשה פרויקט נפרד. ההתייחסות לתהליך הבנייה על כל המרכיבים שלו כאל פרויקט, מאפשרת לבצע הערכה מושכלת של עלויות, זמנים, ציוד נדרש ומספר העובדים ובעלי המקצוע שייקחו  בו חלק. ככל שהערכת הפרויקט קרובה יותר למציאות, כך ניתן לקבוע בצורה טובה יותר את מחיר המכירה של הנכס, הן כיחידה אחת והן כיחידות נפרדות, כפי שמתבצע בכל בניין מגורים חדש שנבנה.

על מנת לוודא שפרויקט הבנייה יתנהל כשורה, תוך עמידה במסגרת התקציבית שנקבעה לו מראש מצד אחד, ובזמנים שנקבעו מראש להשלמת הפרויקט מצד שני, נהוג למנות בכל פרויקט כזה מומחה לנושא ניהול פרויקטים. המומחה כאמור מרכז את כל מרכיבי הבנייה תחת קורת גג אחת, כאשר בכל אחד מהשלבים בתהליך הבניה הוא מטיל את כובד משקלו למקום הנדרש ביותר במטרה לעמוד ביעדים מצד אחד, ולשמור על רמה נאותה של מקצועיות, תוך עמידה בדרישות הבטיחות הקיימות בחוק מצד שני. מנהל הפרויקט הוא למעשה האדם המפקח על הבנייה, קושר את כל הקצוות ושולט למעשה על המתרחש בפרויקט בכל זמן נתון.

תפקידו של מנהל הפרויקטים שמנהל את הפרויקט

השכלה וידע: מנהל הפרויקט חייב להיות אדם מקצועי, בעל ידע נרחב בתחום הבניין וניסיון מצטבר המאפשר לו לתפעל את הפרויקט ולסיים אותו על הצד הטוב ביותר. מנהל הפרויקט יכול להיות מהנדס בתחומי הבניין השונים, שבנוסף לתואר האקדמי שלו הוא בעל ניסיון מעשי כנדרש על פי חוק. מנהל כאמור יכול להיות גם אדריכל, עם מספר שנות ניסיון דומה לזה של מהנדס. ניהול פרויקטים יכול להתבצע גם אל ידי מי שהוא בעל השכלה פחותה מזאת, אבל אז נדרש ממנו מספר שנות ניסיון גבוה יותר.

רישום בפנקס הקבלנים: מי שמתמחה בנושא ניהול פרויקטים חייב להיות רשום בפנקס הקבלנים. אם מדובר במהנדס או אדריכל, הוא חייב להיות בעל ניסיון מעשי של שנתיים , שנצבר במהלך חמש השנים האחרונות לפני בקשת הרישום, בנוסף להשכלה הפורמאלית שלו. מי שהוא הנדסאי, חייב בארבע שנות ניסיון מעשי רצופות מתוך שמונה השנים שקדמו להגשת הבקשה, בנוסף לתואר שברשותו. בעל מקצוע שאיננו מחזיק בתואר אקדמי נדרש לשש שנות ניסיון רצופות לכל הפחות, שנצברו במהלך שתים עשרה השנים האחרונות שלפני הגשת הבקשה.

ניהול פרויקטים עם סיווג מתאים

סיווג קבלנים: בנוסף לרישום בפנקס הקבלנים, משרד הבינוי והשיכון קבע חמש רמות של סיווג קבלנים. רמות הסיווג נקבעו לפי ההיקפים הכספיים של עבודה שאותו רשאים קבלנים הרשומים בפנקס הקבלנים לבצע. הרמה הגבוהה ביותר של סיווג קבלנים הינה רמה 5, שבה ההיקפים הכספיים שבהם בעל המקצוע יכול לעסוק הם בלתי מוגבלים. כל בעלי המקצוע שהוגדרו לעיל והמעוניינים להיות מנהלי פרויקטים, חייבים להיות בעלי סיווג הקבלנים הגבוה ביותר האפשרי.

הסמכויות הנתונות בידי מנהל הפרויקט

למעשה, מנהל הפרויקט אמור ללוות אותו החל משלב התכנון ועד לסיום הפרויקט ומסירת המפתחות לדיירים או לבעלי המבנה האחרים. ככל שהדברים אמורים בסמכויות – הרי שמנהל הפרויקט הוא בעל הסמכות בכל התחומים בתהליך הבניה ושולט למעשה בתקציב המיועד להשלמת הבניה. חלק מהתפקידים הכרוכים בנושא ניהול פרויקטים הוא איתור קבלנים לביצוע עבודות בשלבי הבנייה השונים, החל מהכשרת הקרקע וחפירת היסודות, עבור דרך עבודות הקמת השלד וכלה בקבלנים ואנשי מקצוע אחרים בכל התחומים הנדרשים להשלמת הבנייה. עם התחומים כאמור ניתן למנות קבלני חשמל ואינסטלציה, קבלני מיזוג אוויר, קבלני ריצוף, צבע וטיח, קבלני בטון והרשימה עוד ארוכה. בנוסף, אם הוא נדרש לכך, אחראי מנהל הפרויקט להעסקת פועלים מטעמו בכל תחום שהעבודה בו איננה מתבצעת באמצעות קבלן. מנהל הפרויקט חותם על הסכמים עם בעלי מקצוע שונים לביצוע עבודות, תוך תיאום ותזמון העבודה בהתאם להתקדמות הפרויקט. מנהל הפרויקט אחראי גם לבדיקה של הקבלנים, הרמה המקצועית שלהם והרישום שלהם בפנקס הקבלנים.

אחריות מנהל הפרויקט

כיון שעל מנהל הפרויקט חלה האחריות לסיום הבנייה במועד ידוע מראש, הוא יכול לחתום על הסכמים עם קבלנים שונים המשרתים את המטרה שלו. למשל, הוא יכול לחתום על הסכמי עבודה עם כמה קבלני ריצוף, במטרה לקצר את הזמן הנדרש לריצוף המבנה כולו. באתה הצורה הוא יכול לחתום על הסכמים עם נגרים, צבעים או מומחים לטיח. החתימה על הסכמים נפרדים עשויה לקצר את זמן העבודה, אבל מעמידה בפני מנהל הפרויקט אתגר לא קטן, הכרוך במעקב אחרי כמה וכמה קבלנים במקביל ובדיקה של איכות העבודה שלהם.

ניהול ופיקוח פרויקטים בבניה חייב להתבצע על ידי מומחה  אחראי גם לרכש של כל חומרי הגלם הנדרשים לתהליך הבנייה ושינוע שלהם לאתר הבנייה על פי הצורך. אמנם לרשותו עומדת האפשרות לכרות הסכמים עם קבלני ביצוע הכוללים את חומרי הגלם, אבל אז העלויות של חומרי הגלם תהיינה מן הסתם גבוהות יותר. כמו כן, יישמט מידיו של המנהל כאמור גם הפיקוח על כמות חומרי הגלם והאיכות שלהם. מדובר בסכומים שעשויים להגיע לכדי מיליוני שקלים, כאשר מנהל הפרויקט אמור לשלוט בזרימה שלהם לאתר הבניה בכל רגע נתון. זאת, במטרה למנוע עיכובים בבנייה עקב העדר חומרי גלם מצד אחד, ומניעת הצטברות של חומרי גלם מצד שני, העלולים לצוד את עיניהם של בני בלייעל למיניהם.

ניהול פרויקטים איכותי וההשפעה שלו על התוצאה הסופית

מפקח בניה באתר הבנייה הוא למעשה הדמות המרכזית, הדבק המאחד של כל הפרויקט מצד אחד, והרוח החיה בכל הקשור בהתקדמות הפרויקט לקראת סיומו מצד שני. כל פרויקט משקף בבירור את ההתנהלות של מנהל הפרויקט. בשלב הראשון, מנהל הפרויקט כאמור צריך לקבוע, יחד עם אנשי המקצוע השונים ובעצה אחת איתם, חברת פיקוח בניה מנהלת את הבניה על ידי פיקוח בנייה וקובעת  את לוחות הזמנים להשלמת הפרויקט. לוח הזמנים צריך לקחת בחשבון את כל העיכובים האפשריים, ככל שניתן לעשות זאת. יש לכלול בו גם עיכובים צפויים, מה שמעניק מרווח פעולה רחב למנהל הפרויקט בשינוי לוחות זמנים בהתאם להתקדמות העבודה. כמו כן יש לחשב את כמויות חומרי הגלם הנדרשים לבנייה, החל מכמויות הבטון, הצבע והטיח ועד למסמר האחרון בארון המטבח. חישוב נכון וקשירת עסקה עם ספקים מתאימים, עשוי לסייע בהתנהלות תקינה של הבניה. דוגמה אחת מני רבות הינה פתיחת האפשרות להחלפה של בעל מקצוע שלא עמד בזמנים או שאיכות העבודה שלו נמוכה בבעל מקצוע אחר, מבלי שהדבר ילווה בזעזועים מבחינת השימוש בחומרי הגלם. מנגד, קשירת הסכם עם קבלן הכולל גם אספקת חומרי גלם, מעניקה יתרון מסוים לקבלן, שיכול להגדיל את מרחב הפעולה שלו מבלי שלמנהל הפרויקט תהיה יכולת להגיב במהירות. זאת, בנוסף לעובדה שחומרי הגלם בהסכמים מהסוג הזה מתומחרים במחיר גבוה יותר מהרצוי מלכתחילה.

ניהול פרויקטים הינו תחום מורכב,

רק איש מקצוע מנוסה ומיומן יכול לבצע אותו בהצלחה. מעבר להיותו איש מקצוע מהמעלה הראשונה, מנהל פרויקטים חייב להיות גם איש אמון, שניתן להפקיד בידיו מיליוני שקלים תוך ידיעה ברורה שהכסף הזה יוצא למטרות הנכונות ושהסכמי העבודה עם הקבלנים השונים נחתמים ומתבצעים על הצד הטוב ביותר, תוך הקפדה על הגינות מצד אחד ועמידה בדרישות החוק מצד שני. מצד שני, מנהל הפרויקט יטיל את כל כובד משקלו המקצועי והאישי, על מנת שהבנייה תסתיים בטווח הזמן שנקבע לה מראש, ותוך עמידה ביעדי התקציב כפי שנקבעו מלכתחילה. אם בכל זאת יש חריגה בתקציב, ניתן יהיה להסביר אותה בצורה הגיונית, מגובה בהוכחות ונתונים מספריים.

מה כבר יכול לקרות במיזם בנייה שאתם מנהלים לבד מבלי שיהיה לכם הידע המקצועי והניסיון לכך? כמעט הכל, ולכן מנהל פרויקטים יחסוך לכם זמן וטרחה וליקויים רבים

כששואלים לקוחות על פרויקט בנייה שביצעו בעצמם, התשובות מתחלקות לאלה שטרחו ולקחו מפקח בניה  מנהל פרויקטים בבנייה המתמחה  לאלה שהחליטו לחסוך בכך מסיבות שונות. התגובות נעות בין הקלה עצומה על כך שהיה מי שינהל את הפרויקט וייקח על עצמו את כל הצדדים הפחות נעימים וזורמים שלו לבין מי שנאלץ לעשות זאת בעצמו. ברוב המקרים, יזמים כאלה יסיקו את המסקנות וישכרו מנהל לפעם הבאה. זה ברו להם גם למה ולהלן היתרונות של מנהל פרויקט.

מנהל פרויקטים בבניה -מנהל הפרויקט שלכם

זה לא מספיק לחלום על מיזם שיכניס הרבה כסף ויעניק לאנשים רבים את בית החלומות שלהם במחיר טוב. זה צריך להיעשות כהלכה ובסיוע כל הגורמים המתאימים כדי שהעלויות לא יאמירו ויגרמו להפסדים, כדי שהכל ייעשה בצורה בטוחה וחוקית וכדי שלא יתבזבז זמן רב שבטח בגלל בחירת אנשי מקצוע לא נכונים מכל הבחינות. בין אם מדובר בקבלן שאינו מומחה ובין אם מדובר במי שאינו מקפיד על בטיחות ועבודה זהירה. אל תהיו אובדי עצות כשזה יקרה.

גם בפרויקט בניה של וילה שכרו שירותי של מפקח בניה פרטית המתמחה בבניית וילות

ניהול פרויקט בניה מתחיל מהרגע הראשון

ניהול פרויקטים בבניה בבנייה נכנס לכך מהרגע הראשון ולכן לקוחות ששכרו מנהל כזה יודעים בדיוק כמה עבודת ניירת ותכנון לא נכון נחסכו מהם כאשר מישהו מקצועי בנה תכנית עבודה שלוקחת בחשבון את הדרישות והצרכים שלהם, כמו גם המגבלות והדרישות החוקיות. התמרון בין כל הגורמים בשטח הוא המפתח לפרויקט בנייה מוצלח שמגיע ליעדו בשלום, ואם אינכם אנשי מקצוע תנו למתאם מוסמך כזה לחסוך מכם את העיכובים בשטח.

בניית לוח זמנים ועלויות

אדריכלים ממונים גם על חישובי חומרים וכמויות, אולם מי שמכיר את המצב לאשורו בשטח וידוע בדיוק כמה חומר משמש לכל דבר ומה עלול להשתבש בתהליך זה הוא מנהל פרויקטים בבנייה. כשהוא מכין תכנית עבודה הוא מחשב את החומרים והעלויות שלהם לפי היישום שהוא מכיר בשטח ולכן נותן לכם תמונה מציאותית הרבה יותר מאשר מה שכתוב על הנייר בלבד. כך, תוכלו לדעת בדיוק היכן אתם עומדים ולקבל אומדן נכון יותר של ההשקעה שלכם.

ניהול מגעים עם הרשויות

אלא אם כן יש לכם קשרים ייחודיים עם גורמים שונים ברשויות ובגופים שונים, מנהל פרויקטים בבנייה אחראי לכך שכל המגעים עם הרשויות ייעשו בסמכות ומתוך הכרת החוק והדרישות ולכן גם יתנהלו ביעילות ומבלי לבזבז זמן יקר על ניירת ובירוקרטיה. עיכובים שקורים מדי פעם בבנייה נוצרים רק משום שלא ידעו כיצד לתאם מגעים אלה ולפתור בעיות בירוקרטיות בזמן ובמקום. זה לא יקרה לכם כאשר אדם מקצוע מנהל את הפרויקט שלכם.

עבודה עם הקבלנים

יזמים חוששים בדרך כלל לבחור קבלנים ולעבוד אתם, משום שהם חסרים את הידע שנחוץ למי שמתאם אותם בשטח ויודע בדיוק מה הם עושים ועל מה הם אחראים. מנהל פרויקטים בבנייה מתאמים למענכם בין כל הקבלנים ודואג לכך שכולם יעמדו בלוח הזמנים שלהם, ישתמשו בכמויות שנדרשות במדויק ויבטיחו לכם רמת ביצוע וגימור מעולה. כשקבלנים מתחומים שונים עובדים בשטח יש גורם שמפקח על עבודתם ומבטיח שתהיה יעילה ומדויקת.

לקוחות מרוצים

לקוח מרוצה מפיקוח על הבנייה הוא לקוח שקיבל מיזם בנייה שלו בזמן ולאחר שנחסכו ממנו הפסדים כספיים ועלויות לא צפויות, הכל נעשה בצורה בטוחה ומבלי לפגוע באף אדם, אין ליקויים בבנייה ואין צורך בתיקונים ובהתאמות נוספות. רק מנהל פרויקטים בבנייה יראה כל זאת בזמן ויבטיח תיקונים שלא יגררו אתכם מעבר למה שהובטח.

כשמדובר בפרוייקט בנייה אנו מדברים על פרוייקט בו נבנים מבנים בזמן ובתקציב הנקבעים מראש, ובסופו מסופק מבנה כלשהו. אלו יכולים להיות מבנים ציבוריים, מגדלי משרדים, בנייני מגורים, או במקרים מסויימים ניתן לדבר על שיפוץ בניינים קיימים. אין ספק כי כיום, פרוייקט בנייה מורכב יותר ממה שהיה בעבר, מאחר והבנייה המודרנית מצריכה תכנון וביצוע נכון, לצד התאמה למערכות טכנולוגיות ושלל חומרים חדשים ומתקדמים הקיימים בתעשייה, וכל זאת תוך שילובם של אנשי מקצוע רבים.

אז מי אחראי על ניהול פרוייקטים בבניה?

ובכן, בכל פרוייקט בנייה ישנו מפקח האחראי על ניהולו, ולו תפקיד מכריע בקבלת ההחלטות, יצירת קשר עם אנשי המקצוע ובתיאום כל הגופים, הפרטיים והציבוריים שצריכים לעבוד ביחד בכדי שהפרוייקט יבוצע. על המפקח לדאוג גם לעמוד בתקציב ובזמן שנקבעו ולחסוך הוצאות מיותרות.

תחילתו של פרוייקט מוצלח

בשביל שפרוייקט הבניה יבוצע בצורה נכונה וחסכונית, גם מבחינת הזמן וגם מבחינה תקציבית נקבעו לכל פרוייקט מספר שלבים המוגדרים מראש. הקפדה על השלבים, ובסדר הנכון קריטיים על מנת שהפרויקט יסתיים בצורה בטיחותית, חוקית ובהתאם לבקשת הלקוח.

תכנון נכון בפרוייקט הבנייה הוא בעל חשיבות גדולה ומהווה את הבסיס הטוב ביותר לשם ניהול פרוייקטים בבנייה. מטרתו היא לנצל בצורה היעילה ביותר את המרחב הנתון. בשלב זה למעשה מחליטים על המענה הטוב ביותר לצרכיהם של המבקשים לבנות. כמו כן יש לבדוק מהו האופן בו דואגים לשיתוף פעולה הטוב ביותר ולעבודת צוות נכונה בין אנשי המקצוע השונים, כלומר אלו המספקים את החשמל, המים וכדומה. כיצד פותרים את בעיות השטח הקיימות עליו יוקם המבנה ועוד. כאשר המטרה הסופית היא לספק תכנית עבודה מסודרת עם כמה שפחות תקלות ובעיות במהלך הבנייה. מפקח בניה בשרון

ליווי הנדסי וניהול פרויקטים בבניה

בכדי לקבל היתר מגישים תכניות בניה מפורטות שמתוכננות בדרך כלל על ידי אדריכל. התוכניות כוללות את הבסיס, השלד, הגימורים, עיצוב הפנים, מערכות הבניין ואת פיתוח השטח המיועד. כשמדובר בתהליך של ניהול פרוייקטים בבנייה, הרי שיש לדאוג לליווי כל שלבי התכנון כולל בחירת והפעלת האדריכל, היועצים והמתכננים השונים. וכמובן תוך הקפדה על תאום בין תוכניות האדריכלים והיועצים..

ניהול פרוייקטים בבניה – תכנון ואומדן התקציב הראשוני

עריכת לוח זמנים לשלב התכנון ואומדן התקציב ראשוני  יחד עם ייעוץ לאדריכל ולמתכנני המערכות ביחס לעריכת המפרטים וכתבי הכמויות, הוא שלב נוסף במהלך ניהול הפרוייקט. ניתוחם של הצעות המחיר מהקבלנים ועריכת טבלת השוואה מפורטת, וכמובן ניהול משא ומתן עם קבלני ביצוע, מתלווה לכך.

בפרויקט כה מורכב כמו פרוייקט בנייה, משיקים זה לזה גורמים רבים ולכן יש לוודא כי הכול מתבצע כראוי. למפקח תפקיד חשוב המחייב אותו לעמוד מול לחצים שונים. הוא אמור להיות בעל יכולת לדבר ולגשר בין כל הגורמים השונים. ולמעשה, הוא חייב להיות בעל שפה משותפת עם שאר בעלי המקצוע בכדי שיוכלו לעבוד יחד.

ביצוע הפרוייקט – הבמה כולה נתונה בידי המפקח

אין ספק כי כאן באה לידי ביטוי עבודתו של המפקח בעת ניהול פרוייקטים בבניה כאשר הוא דואג לניהול עבודת הקבלנים בהתאם לתוכניות, המפרטים ולהוראות המתכננים. הוא גם דואג לפיקוח על טיב החומרים והמוצרים בהם נעשה שימוש בפרויקט. והוא כמובן ידאג לשמור ולעקוב אחר המסגרת התקציבית בתקופת ביצוע הפרויקט תוך דיווח על חריגות. בכל בנייה יתכנו ליקויים מסוימים, חשיבותו של מפקח הבנייה היא באיתורם  ובתיקונם. סיום פרוייקט בנייה מוגדר בשלב בו מוגש "טופס 4" המהווה טופס בקשה לאישור התחברות לתשתיות חשמל, מים וטלפון.

ניהול פרויקטים בבנייה

פרויקטים בבנייה אינם מיזם קצר מועד שמתנהל מעצמו מבלי שאיש מקצוע ינהל אותו. מעורבים בו גורמים רבים שחייבים לנהל אותם ולתאם ביניהם כדי להגיע לגמר בשלום כל הבניינים המרשימים שאנחנו רואים בכל מקום לא היו כאן אילולא היה מי שמנהל את פרויקט הבנייה שלהם במסירות ובאחריות. בנייה תמיד הייתה מפעל הנדסי ואדריכלי מרשים באתגרים שהוא מציב בפני אנשי מקצוע, וזה לא השתנה גם היום, כאשר הטכנולוגיות מקילות עלינו לבנות בכל מקום, בכל תנאי שטח, בכל חומר שהוא ובכל שיטת בנייה.

אחריות ואמינות

למעשה, בענף הבנייה אין היום הגבלות כלל מלבד אופן ביצוע העבודה והעמידה ביעדים ובמטרות שעומדים בפני כל יזם נדל"ן. אם פעם האתגר היה יותר פיזי, טכני וחומרי, הרי שהיום האתגר הפך להיות אתגר ניהולי בשטח. מנהלי פרויקט בנייה הם כמעט היחידים שיכולים להצביע על האחריות הישירה שלהם להצלחה או לכישלון המיזם, משום שהתפקיד שלהם הוא זה שאחראי לכך. מנהלי פרויקטים בבנייה הם אלה שאחראים לכך שתגיעו ליעד בהצלחה.

מה נדרש ממנהל פרויקט בנייה?

כל מנהל פרויקט בכל תחום הוא האיש שעומד בראשו גם אם אינו איש מקצוע מובהק. הכישורים שלו חייבים להיות ניהוליים, ארגוניים, יכולת לזהות בעיות ולמנוע אותן או לטפל בהצלחה במשברים לפני שהם מתפתחים למצבים בלתי הפיכים. זהו הבסיס לכל מנהל כזה שלוקח לידיו מיזם ומנהל אותו מרמת התכנון על הנייר ועד הוצאתו לפועל בעזרת צוות אנשי מקצוע שעומדים לרשותו. מדובר באנשים שחייבים להיות מאורגנים ומסודרים, אך גמישים.

מענה נכון בשטח

ניהול פרויקטים בבנייה מתבצע בכל הרמות של בנייה, מהפשוטה ועד הגבוהה והמורכבת ביותר. מנהלי פרויקט הם בעלי יכולת התגמשות בהתאם לתנאי השטח ולמצבים שמתפתחים בו, ובענף הבנייה יש לא מעט כאלה. במקרה שלנו, מנהלי פרויקט בנייה באים מהתחום וחייבים להיות בעלי ידע שנדרש להם כדי לנהל אנשי מקצוע כמו קבלני בנייה, קבלני חפירה, קבלני תשתיות כמו חשמל ומים ותקשורת, ועוד.

מה כולל תפקיד זה?

כל מיזם נדל"ן הוא אתגר ומתייחסים לכל אחד כזה באותה מידת חשיבות ולא רק בגלל הבטיחות מחויבת המציאות. העבודה מתחילה בתכנון הפרויקט מרמת הגשת המסמכים ואישורם בוועדות, תכנון אדריכלי ותכניות נוספות של שאר הקבלנים. היום, ככל שהמבנים מורכבים ובנויים בשיטות מתקדמות יותר גם נדרש מהם להעמיק בשיטות ובחומרים אלה, ולגלות אף יצירתיות רבה.

מה עושים בשלב התכנון?

שלב התכנון כולל בעיקר מסמכים וטיפול בניירת, עבודה מול האדריכלים ומול הרשויות המאשרות כל שלב, הגשת מסמכים, חוזים ותיקים ואיסוף שלהם לתיק מסודר. בשלב זה מתכננים עדיין לוח זמנים שמקווים לעמוד בו ולכן התכנון לוקח בחשבון את אנשי המקצוע ואת הזמן האופטימלי שאפשר יהיה להגיע בו ליעד, בלי תקלות. התקלות ופתרונן, כמובן, יהיו באחריותו של מנהל הפרויקט ולכן עליו לקחת הכל בחשבון ולהכין חלופות ופתרונות מתאימים לכל מצב.

ניהול ותיאום שלב הביצוע

מכיוון שפרויקט בנייה מסתיים כשהוא מאוכלס, מנהל הפרויקט מלווה אותו גם עד שלב זה, כולל שלב הגימור והפרטים הקטנים שמלווים אותו כאן. שלב הביצוע המרתק מתחיל בבחירת אנשי המקצוע שיעבדו במיזם ויכללו את הקבלנים, היועצים השונים מבטיחות ועד חשמל ומיזוג אוויר, תיאום בין כל הגורמים השונים כדי לוודא שהתכנית האדריכלית מיושמת בשטח בהתאמה מלאה ובהקפדה על כל הפרטים. זהו הרגע שבו הבניין מתחיל להיבנות.

פיקוח בשטח

שלב זה כולל ניהול שוטף שמחייב הופעה בשטח ובדיקה מקרוב של הביצוע, מתן מענה לפניות הקבלנים ותיאום ביניהם, מעקב ופיקוח עליהם ואיסוף נתונים על ההתקדמות שיובאו בישיבות עם כל גורמי המיזם. מנהל הפרויקט חייב לוודא שלמרות שחיוני לעמוד בזמנים כדי לחסוך כספים ועיכובים שונים, עדיין יש להתייחס למצבים שגורמים לעיכוב ולפתור אותם לשביעות רצון כל הגורמים בשטח. אין כאן מקום לטעויות או לבעיות שלא ימצאו פתרונות.

הנהגה וניווט

מנהל הפרויקט הוא למעשה מנהיג המיזם והוא זה שצריך לנווט את כולם בהצלחה ליעד, תוך כדי הנהגת כללי עבודה והתנהלות שיסייעו לו בכך. אם יש צורך בכך עדיין, הוא ינהל גם את המגעים עם גורמים נוספים מחוץ לפרויקט הבנייה, כמו רשויות, גורמים משפטיים ובירוקרטיים, פיננסיים ומקומיים וגם לקוחות. הוא זה שמנהל את עבודת הקבלנים ולכן גם יודע הכי הרבה באיזו נקודה הם נמצאים ומהו מצבם, ולכן הוא גם איש הקשר בין כל הגופים המעורבים.

ניהול פרוייקטים בבניה

מנהל פרויקטים בבנייה

אין להפריז בחשיבותו של מנהל הפרויקט להצלחה שלו ולעמידה שלו ביעדי התקציב ובמסגרת הזמן שנקבעה מראש לסיום הפרויקט.

ניהול פרויקטים

מפקח בנייה בירושלים

מחפשים מפקח בנייה ? מצוין. מפקח בנייה הוא אחד הפונקציות החשובות ביותר ללקוח בכל תהליך בנייה או שיפוץ נרחב וישנם כללים מאוד ברורים שעליכם לעמוד

קרא עוד »
פיקוח בניה

עשה זאת בעצמך- פיקוח בניה

אם גם אתם בונים בית ומעוניינים לפקח בעצמכם על הפרויקט, המדריך הבא הוא בדיוק בשבילכם. על מנת לפקח על הפרויקט בצורה מוצלחת, ראשית, עליכם לזהות

קרא עוד »

קבלן טייח מחיר

שליחה בכל בניית בית חדש או תוספת בנייה מומלץ להיעזר בקבלן טיח. תפקידו של קבלן הטיח הוא לוודא כי הקירות החדשים נבנים בצורה ישרה, על

קרא עוד »

המדריך לעבודות אספלט

קבלן עבודות אספלט או בקיצור קבלן אספלט, הוא קבלן המתמחה בעבודות עפר, סלילה ופיתוח. הקבלן מבצע עבודות סלילת כבישים, סלילת מגרשי ספורט וחניונים, חידוש חניות

קרא עוד »

מפקח בנייה בירושלים

מחפשים מפקח בנייה ? מצוין. מפקח בנייה הוא אחד הפונקציות החשובות ביותר ללקוח בכל תהליך בנייה או שיפוץ נרחב וישנם כללים מאוד ברורים שעליכם לעמוד

קרא עוד »
פיקוח בניה

עשה זאת בעצמך- פיקוח בניה

אם גם אתם בונים בית ומעוניינים לפקח בעצמכם על הפרויקט, המדריך הבא הוא בדיוק בשבילכם. על מנת לפקח על הפרויקט בצורה מוצלחת, ראשית, עליכם לזהות

קרא עוד »

קבלן טייח מחיר

שליחה בכל בניית בית חדש או תוספת בנייה מומלץ להיעזר בקבלן טיח. תפקידו של קבלן הטיח הוא לוודא כי הקירות החדשים נבנים בצורה ישרה, על

קרא עוד »

המדריך לעבודות אספלט

קבלן עבודות אספלט או בקיצור קבלן אספלט, הוא קבלן המתמחה בעבודות עפר, סלילה ופיתוח. הקבלן מבצע עבודות סלילת כבישים, סלילת מגרשי ספורט וחניונים, חידוש חניות

קרא עוד »
התקשרו עכשיו