תפריט

פיקוח בנייה

 

פיקוח בנייה מבטיח את איכותה

בתקופה של התרחבות הבנייה ברחבי הארץ למטרות שונות, ובזמן שבניינים רבים עוברים מתיחת פנים הכרחית, פיקוח בנייה הוא זה שמבטיח שבניין ייבנה כהלכה

פרויקטים של בנייה והתחדשות עירונית מתפשטים בארץ בכל יישוב, ותנופת הבנייה הזאת מחייבת בדיקה של הסטנדרטים שנהוגים בה ועד כמה היא בטוחה ואיכותית. לשם כך ממונים מפקחי תכנון ובנייה בפרויקטים כאלה, שתפקידם מהותי להבטחת בנייה בטוחה, בהתאם לתקנים ולחוק ולשביעות רצון כל הצדדים המעורבים. תפקיד זה מחייב גם מיומנויות אישיות של יכולת לנהל פרויקט כזה ולעקוב אחר כל בעלי המקצוע בו שעושים את עבודתם.

כיצד מוגדר פיקוח בנייה לפי החוק?

ענף הבנייה כולל בתוכו בעלי תפקידים רבים, מרמת הבנאי הפשוט ומעלה, בשטח ובמשרדי האדריכלות והתכנון של הקבלן. מפקח בנייה הוא תפקיד שמעוגן בחוק התכנון והבנייה הישראלי, והוא כולל סמכויות לפקח על הבנייה ושימושי הקרקע במרחב התכנון שלה, התאמה של הבנייה להיתרי הבנייה והתכנית, קישור בין השטח שבו הוא אוסף מידע ונתונים לבין משרד התכנון שלה, ושמירה על קשר עם השטח באמצעות סיורים וביקורים באתרי בנייה בכל שלב שלה.

אי אפשר לנהל פרויקט בנייה ללא פיקוח

חוקי הבנייה בישראל כוללים הגדרות מדויקות לבעלי המקצוע שחייבים להיות בכל מיזם כזה, כדי להיות אחראי חוקית על הנעשה בשטח, לתת דין וחשבון הן לתושבים שגרים שם ושעתידים לגור שם והן למי שמנהל את המיזם ובונה אותו. נובע מכך שפיקוח בנייה מחייב אדם שיכול להתמודד עם כל המידע שנחוץ על שיטות בנייה, על תכניות הבנייה עצמן, על החוקים והתקנות של הרשות המקומית כדי לוודא שהכל נעשה כחוק, ולפקח שעבודת הקבלנים השונים נעשית בצורה בטוחה ואיכותית.

איזה ידע נחוץ למפקח בנייה?

שיטת הבנייה הקיימות היום מתקדמות ומשלבות כמה גישות, מסורתית ומודרנית, ועליו להתמצא בכל שיטות אלה שכוללות שימוש בחומרים ובטכניקות בנייה שונות. פיקוח בנייה נעשה גם בהתאם לתכנית האדריכלית ולכן עליו להבין בקריאת תרשימים ותכניות, ולהכיר אותה על כל פרטיה גם תוך כדי מעקב בשטח. יישום תכנית בנייה מחייב ניהולה על ידיו ולכן הוא חייב להימצא בשטח ולדווח לכל הגורמים שמעליו כדי ליידע אותם על קצב ההתקדמות וכל בעיה, כמובן.

הכנת דו"חות וחוות דעת

העבודה השוטפת מחייבת גם הכנת דו"חות שבאמצעותם יתעד את ההתקדמות, את הבעיות והכשלים וידאג ליידע בכל חריגה מהיתרי בנייה או פגיעה בחוקי התכנון והבנייה בזמן. הוא יזין נתונים למערכת ממוחשבת כי כך עובדים היום בצורה יעילה יותר, ויגיש אותם לממונה עליו שיכול להיות מפקח מעליו, או מנהל הפרויקט. בסמכותו גם ליזום בדיקות כדי לוודא שהחוק והתכנון נאכפים וליישם צווים או הוראות בהתאם לחוק התכנון והבנייה. בעת הצורך יכין גם חוות דעת שתתאים לבית המשפט, כאשר משתבש המיזם.

מורכבות הבנייה דורשת כוח אדם מיומן

ככל שמשתכללות השיטות של בנייה בישראל, כך גם עולה רמת כוח האדם שנדרש לכך, ויש יותר דרישה למיומנויות שונות. גם בעלי המקצוע כבר אינם רב-תחומיים כמו בעבר, ולכן ככל שיש בעלי מקצוע וקבלנים בשטח נדרש לוודא שהתיאום ביניהם אופטימלי ואין קצרים בתקשורת או שיבוש בהעברת המידע ביניהם. חשיבותו של פיקוח בנייה להצלחת המיזם היא קריטית. הם מנהלים את המיזם מתחילתו ומיישמים בשטח כל מה שנדרש כדי לאתר ליקויי בנייה לתקנם ניהול פרוייקטים בבניה.

הכשרת מפקחי בנייה

מפקחי בנייה עוברים הכשרה מיוחדת שבה הם לומדים את כל חוקי התכנון והבנייה בישראל על כל סעיפיהם, ועליהם להפגין שליטה בכך. כמו כן, עליהם להיות מעודכנים כל הזמן בשיטות בנייה חדשניות, כמו בנייה קלה ובנייה ירוקה שהפכו פופולריות בשנים האחרונות, כמו גם להבין בחומרים ובהרכבם וכיצד להשתמש בהם בשטח. ההכשרה הטובה ביותר תכלול לא רק לימודים עיוניים אלא גם התנסות בשטח ומבחנים מעשיים.

הסמכה נדרשת של מפקח בנייה

מפקחי בנייה מקבלים את הסמכתם מכמה גופים, תלוי בעבודה, והם גם ממנים אותם לתפקידם. במסגרת זו גם מוודאים שיש להם את הניסיון המעשי הנדרש במקצועות הבנייה ולכן רק בעלי השכלה וידע מקצועי כזה יתקבלו למסלול זה. מהנדסים, הנדסאים וטכנאים מתחום האדריכלות הם קהל היעד לתפקיד זה, והם יכולים להשתלב במסלול עבודה מאתגר וחיוני מאוד לענף הבנייה.

פיקוח בנייה

More to explorer

חיזוק שיש מדריך מקיף

שליחה אם תעיפו מבט על הבניין הנשקף מבעד לחלון במקום בו אתם יושבים ממש עכשיו, סביר להניח שתגלו בניין שהחיפוי שלו עשוי

מבנה מסוכן המדריך

שליחה מבנה מסוכן הוא ביטוי שבפני עצמו נשמע מסוכן, וקשה לחשוב על מישהו שהיה רוצה או מסכים להתגורר במבנה כזה. יחד עם

התקנת חימום תת רצפתי בבית

שליחה רבים כבר גילו את נפלאותיו של החימום התת רצפתי. חימום המביא עמו שלל יתרונות לסביבת המגורים ושדרוג משמעותי לאיכות החיים. הוא

התקשרו עכשיו