פרויקטים הנדסיים חייבים מנהל פרויקט ומפקח בניה שיבצע פיקוח על הבניה

בנייה של מבנה כל שהוא כרוכה בהשקעה עצומה של כסף ומאמצים. גם בבנייה של מבנה קטן יחסית, משתתפים גורמים רבים, כאשר לכל אחד מהם יש השפעה על עלות הפרויקט ועל משך הבנייה. עם הגורמים כאמור ניתן למנות גורמים העוסקים בתכנון, הערכת הכמויות של החומרים הנדרשים לבנייה וקשירת הסכמים עם ספקים ונותני שירות. בהמשך מתבצעת הבנייה עצמה, שהיא מלאכת מרכבה מסובכת מאד. פיקוח על הבניה הוא האמצעי היחיד לקשור את הקצוות, לתאם בן כל הגורמים השונים ולייצר בסיכומו של עניין מבנה לתפארת. אילו גורמים מעורבים בתהליך התכנון והבנייה של בניין? מהו פיקוח על הבניה ומה הערך המוסף שהוא מביא לתהליך? מי אמון על נושא הפיקוח על הבנייה? בשורות להלן נעסוק על קצה המזלג בתחום חשוב מאד, שבלעדיו לא ניתן למעשה להוציא תוכנית בניין מהכוח אל הפועל.

פיקוח על הבניה בפרויטק הקמת מבנה

למעשה, התהליך של הקמת מבנה מתחיל הרבה לפני שהדחפור הראשון עולה על חלקת האדמה המיועדת לבנייה. תהליך הבנייה מתחיל בשלב שבו מבצע האדריכל את השרטוטים הראשונים שלו על שולחן השרטוט, במטרה להוציא מתחת ידו תוכנית ברת ביצוע לבנייה, כזאת שתתאים לדרישות ולצרכים של היזם המממן את הבנייה והאמור ליהנות מהפירות שלה. עם סיום התכנון וקבלת האישורים הנדרשים מהרשויות המתאימות, מתחיל למעשה תכנון הפרויקט. באותו הרגע, מתחיל להתבצע גם פיקוח על הבניה, הגדרת הפרויקט, חישוב הכמויות של חומרי הגלם, שעות העבודה ושאר הגורמים שלכל אחד מהם ישנה השפעה על העלות הסופית של הפרויקט.

בשלב הזה מתחיל מפקח הבניה ומי שאמון על הוצאת התוכניות מהכוח אל הפועל, לקשור את הקצוות בדרך לביצוע העבודה. בין השאר נקשרים הסכמים עם קבלני ביצוע בתחומים שונים, והסכמים לאספקת חומרי גלם ושירותים שונים הכרוכים בבנייה. המפקח על הבנייה צריך לקחת בחשבון גם את הדברים הקטנים ביותר, דוגמת פינוי פסולת לאתרים מוכרים. בתום השלב הזה, ומשניתן האות להתחיל בבנייה, אמון המפקח על הבנייה לעקוב מקרוב אחרי ההתקדמות, לתאם בין הגורמים השונים ובעלי המקצוע המעורבים בתהליך ולטפל בעיכובים ובבעיות שונות שעלולות לצוץ במהלך הבנייה.

פיקוח על הבניה והערך המוסף שהוא מביא איתו

פיקוח על הבניה הוא למעשה הגורם המקשר, המנווט בין כל הגופים השונים ובעלי המקצוע הקשורים בהקמת מבנה כל שהוא, קטן כגדול כאחד. למעשה, בהעדר פיקוח מקצועי איכותי, עלולה כל המערכת להתפרק במהירות. הדבר עלול להתחיל בעיכוב מינורי בבניית השלד, שעלול להתפתח לעיכוב בהמשך העבודה. מכאן העניינים עלולים להידרדר במהירות לאבדן שליטה מוחלט, כאשר כל אחד מהקבלנים עושה ככל העולה על דעתו. למרבה הצער, קרה לא אחת שיזמים בפרויקטים שונים אשר ויתרו על פיקוח מקצועי ויעיל על הבניה, נוכחו לדעת באיחור, שלמרות ההשקעה הכספית הגדולה שלהם הבנייה לא תושלם במועד הרצוי, וגם לא בתקציב הנדרש. זאת, בלי לקחת בחשבון את העדר הפיקוח על העמידה בדרישות הבטיחות והחוק בישראל.

 

המפקח על הבנייה אמון על מעקב אחרי הפרויקט

וזיהוי כשלים או בעיות, כבר בשלבים הראשונים שלהן. זיהוי הבעיה מוקדם ככל האפשר מאפשר מציאת פתרון הולם, שיפתור אותה ויסייע לשאר הגורמים להמשיך בתהליך הבנייה כמתוכנן. שילוב של תשומת לב ומקצועיות מונע בדרך כלל גלישה של תהליך הבנייה מעבר לזמן המתוכנן או מעבר לתקציב שנקבע מראש. מפקח בנייה מנוסה ואיכותי נמצא באתר הבניה, מפקח על מהלכה ומתאם בין כל הגורמים הקשורים בה. הדבר הקרוב ביותר לביצוע מושלם של פרויקט בנייה, הוא ביצוע מושלם של קונצרט שמעורבים בו כלי נגינה רבים, שכל אחד מהם נכנס לפעולה בזמן הנכון, על מנת לייצר בסיכומו של עניין יצירה אחת מושלמת.

הערך המוסף אשר חברת פיקוח מביא איתו הוא פשוט וחד – עמידה ביעדים הכספיים ובזמנים כפי שתוכננו מראש. בנוסף, הפיקוח כולל גם שמירה על סטנדרטים גבוהים ועמידה בדרישות החוק. ככל שהפיקוח יעיל יותר, כך הסיכויים לקבל את המבנה בזמן שנקבע מראש, כשבנייתו הושלמה והוא מוכן למסירה לדיירים, הם גדולים יותר.

 

פיקוח על הבניה מתבצע על ידי איש מקצוע מיומן, המשלב בין רמה מקצועית גבוהה מצד אחד ומהימנות אישית ומקצועית מצד שני. המפקח הוא אדם שהיזמים מפקידים בידיו תקציבים גדולים מאד, תוך ידיעה שהשימוש שייעשה בהם יהיה מושכל ויתרום להצלחת הפרויקט.

פיקוח על הבניה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.