מה זה צילום קווי ביוב? למה זה בדיוק משמש? האם זה נועד גם לקווי ביוב ביתיים? מי מציע את השירות ומהם היתרונות שלו לעומת טכניקות מסורתיות לתיקון קווי ביוב? כל תשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מה זה בעצם צילום קווי ביוב? איך מבצעים צילום צנרת ביוב ?

קווי ביוב הם למעשה צינורות בקטרים שונים, שמתחילים בקוטר מינימלי של צול עד שני צול ויכולים להגיע עד לכדי צינורות בטון בקוטר של מספר מטרים. ככל שאנו הולכים ומתרחקים מצרכן הקצה, כך הולך ועולה קוטר הצנרת, וככל שאנו מתקרבים יותר לצרכן הקצה, כך הולכת וגדלה מורכבות פרישת המערכת בשטח. כך למשל, מכל עיר יוצא קו ביוב אחד המוביל את זרם הביוב מכל העיר אל יעדו, בין שמדובר בים ובין שמדובר במרכז טיפול במי שופכין. לפני היציאה מהעיר, אפשר למצוא רשת של קווי ביוב האוספים את הביוב מכל חלקי העיר אל עבר הצינור המרכזי. לפני קווים אלה אפשר למצוא כוורת של קווי ביוב קטנים יותר שאוספים את הביוב מממספר מבנים בכל אזור וכן הלאה. ככל שנעמיק יותר אל תוך היישוב כך תלך הרשת ותסתעף.

מה זה צילום קווי ביוב ואיך זה עובד?

צילום קווי ביוב היא טכניקה שברמה התאורטית מאפשרת לנו לראות את קו הביוב הקבור בתוך האדמה, ולא משנה האם מדובר בקו ביוב דקיק בתוך הבית או בקו ביוב מרכזי הנפרש בשטחים בינעירוניים. יחד עם זאת, ברמה המעשית, צילום קווי הביוב היא פרקטיקה שמיושמת בעיקר בקווי ביוב מרכזיים ברמת השכונה או העיר.

כפי שניתן להבין משם הפעולה, צילום קווי ביוב היא טכניקה המיועדת לצלם את קווי הביוב מבפנים ללא הצורך לרדת אל מתחת לפני האדמה. טכניקה זו מאפשרת לנו להחדיר מצלמה אל תוך קו הביוב בכדי לראות מה קורה בתוכו, וזאת כשאנחנו נותרים למעלה מעל פני הקרקע, ויכולים לצפות משם במתרחש.

הטכניקה של צילום קווי הביוב דומה מאוד לטכניקת הצינתור שאותה אנו מכירים מעולם הרפואה. צינתור היא למעשה פרוצדורה המאפשרת לנו להחדיר צינור דקיק שבראשו מותקנת מצלמה עם פנס זעיר, אל תוך מערכת הדם. הרופא חודר אל אחד העורקים ומתחיל להניע את המצלמה דרך העורק עד שהוא מגיע לאזור בו הוא רוצה לצפות, בדרך כלל אזור הלב ועורקי הלב. בצורה זו יכול הרופא לראות מה קורה בתוך הלב מבלי שהוא צריך לעשות ניתוח כדי לחשוף את פנים הלב.

מהי הטכנולוגיה מאחורי צילום צנרת ביוב

צילום צנרת ביוב היא פרקטיקה המבוססת בדיוק על אותה טכנולוגיה. במסגרת ההליך אנו מחדירים צינור שבקצהו מותקנת מצלמה איכותית בעלת יכולות צילום ברזולוציה גבוהה גם בתנאי תאורה מינימלית. עוד בקצה הצינור מותקן פנס גדול המיועד להטיל אור גדול בתוך צנרת הביוב החשוכה, ולאפשר להבחין בכל הפרטים הנדרשים בתהליך הצילום. הצינור עצמו הוא צינור גמיש מאוד אך כזה המאפשר לשלוט בכיוון המצלמה ובתנועתה בתוך קווי הצינור. באמצעות מוט שליטה ופאנל של תצוגה וניהול, יכול המפעיל הנמצא מעל פני הקרקע, להניע את המצלמה לאורך קו הביוב, להוביל אותה אל כל מקטע על פני הצינור ולצלם כל נקודה ונקודה בתוך הצינור.

למה זה מיועד צילום קווי ביוב ?

אחרי שתיארנו את הדברים והסברנו כיצד מבוצע צילום בקווי ביוב, נשאלת השאלה למה זה בכלל מיועד? ובכן, פרוצדורה זו מיועדת לשתי מטרות מרכזיות. המטרה הראשונה היא איתור תקלות בקווי ביוב. קווי ביוב יכולים להימתח על פני עשרות קילומטרים ובכל נקודה לאורך הקו יכולה להתרחש תקלה שתוביל לדליפת ביוב ופגיעה בסביבה או לחילופין לסתימת קו הביוב שעלולה להשפיע על הסביבה המיידית או אפילו על צרכני הקצה המרוחקים.

במקרה כזה, ישנה חשיבות רבה ליכולת של אנשי המקצוע העוסקים במלאכה, לאתר את התקלה כמה שיותר מהר ועם מינימום נזק סביבתי. כדי להבין את המשמעות דמיינו שעליכם למצוא תקלה בקו ביוב שנמתח על פני עשרות קילומטרים, כשכל מה שאתם יודעים הוא שבנקודה כלשהי לאורך קו הביוב הזה ישנה סתימה שמשפיעה על צרכני הקצה. בכדי למצוא את התקלה הזאת ללא הכלים הטכנולוגיים שמציעה טכנולוגיית הצילום, יהיה עליכם להביא אנשי מקצוע שייכנסו לקו הביוב בכמה נקודות לכל אורכו על מנת לצמצם את אזור התקלה הפוטנציאלי ולאט לאט להתכנס לאזור הנדרש. לאחר מכן היה עליכם לחפור ולחשוף את קו הביוב על מנת להגיע אל מקום התקלה וזה רק בכדי לאתר אותה. באמצעות צילום קווי ביוב, אתם יכולים להיכנס בכל נקודה לאורך הקו בקלות רבה ובמהירות, לאתר את מקור התקלה ובמקרים רבים אף לקבל החלטה לגבי אופן התיקון שלה, עוד לפני שדרכה כף רגל אחת של איש מקצוע בתוך קו הביוב עצמו.

צילום ביוב רק עם ציוד מקצועי !!

המטרה השנייה שניתן להשיג באמצעות טכנולוגיית הצילום של קווי ביוב היא פיקוח ותחזוקה. ברובם המכריע של המקרים, אותה תקלה דמיונית שתיארנו לעיל הייתה יכולה להימנע מלכתחילה אם קו הביוב היה זוכה לבקרה ולתחזוקה יעילה ורציפה. הרעיון הוא לפקח על שלמותו ותקינותו של קו הביוב ולנסות ולאתר תקלות פוטנציאליות לפני שהן הופכות לממשיות ויוצרות נזק. באמצעות טכנולוגיית הצילום, יכול הגורם המתחזק לעבור על קווי הביוב, לצלם את דפנות הצנרת ולאתר אלמנטים שעלולים ליצור סיכון לשלמות הקו או לתקינות תפקודו. לאורך התהליך יכול הגורם המתחזק לנהל מסמך מעקב ולסמן כל אירוע ראוי לציון, כפי שהוא מתגלה במצלמת הביוב. כמו כן, יכול הגורם המתחזק לצלם את התקלה ולשמור את התמונה למעקב על מנת לבחון האם התקלה הולכת ומתפתחת לאורך זמן וכיצד. באופן זה, מסייעת טכנולוגיית הצילום של קווי ביוב בתחזוקה יעילה מאוד של קווי הביוב, בצמצום מקרי החירום בתפקוד הקווים ובמניעת תקלות לאורך זמן.

מי מציע את השירות של צילום קווי ביוב?

צילום קווי ביוב הוא תחום שלכאורה פשוט מאוד להיכנס אליו. כל אדם או חברה העוסקים בתחום ההנדסה האזרחית, יכולים להצטייד באלמנטים הנדרשים ובציוד הטכנולוגי הנדרש ולהתחיל לספק את השירות. יחד עם זאת, בפועל מדובר בפרוצדורה מורכבת שמחייבת ניסיון והיכרות עם התחום. ניסיון זה נדרש בכדי להבין למשל מהן הנקודות הטובות ביותר לחדירה אל קו הביוב על מנת להגיע בצורה המהירה ביותר אל אזור התקלה. הוא נדרש בכדי להבין מהם האזורים הרגישים ביותר בקו הביוב שבהם חשוב למקד את המבט לאורך מהלך הצילום. הוא נדרש בכדי להבין כיצד יש לצלם את התקלה, מאילו זוויות ובאילו תנאים, על מנת להבטיח שאנחנו מבינים היטב מהו טיב התקלה ואיך ניתן להתמודד איתה, עוד לפני כאמור, שכף רגל אדם דרכה בתוך קו הביוב.

קבוצת אגס -הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בצילום ביוב

בהתאם לכך, כאשר אתם מזמינים את השירות של צילום קווי ביוב, אתם רוצים לוודא שמדובר בגורם מקצועי המציע את השירות לאורך זמן ושמיישם אותו בקווי הביוב הרלוונטיים. זאת אומרת, שאם אתם מנהלי תחזוקה ברשות מקומית, אתם רוצים למצוא חברה המספקת שירותי הנדסה אזרחית ושיש לה רקורד והתמחות בצילום קווי ביוב ראשיים ברמת השכונה או העיר. אם אתם דיירים בבניין משותף ורוצים להיעזר בטכנולוגיה על מנת לאתר תקלה במערכת הביוב של הבניין או לפתוח סתימה במערך הביוב המרכזי של השכונה, כדאי לחפש שרברב שמציע את השירות של צילום קווי ביוב עבור לקוחות פרטיים. כל משימה דורשת התמחויות שונות וקואליפיקציה שונה, ואתם רוצים להיות בהרמוניה מלאה עם השירות שמציע בעל המקצוע.

צילום קווי ביוב
מצלמת ביוב

עד כמה נכון מבחינתכם להזמין דווקא את השירות הזה על פני שירות מסורתי?

במונח שירות מסורתי אנו מתכוונים כמובן לאיש מקצוע שפשוט נכנס אל תוך קו הביוב, או מחדיר אליו אמצעים מכניים בניסיון להבין מה קורה בתוכו. השאלה הנשאלת היא מדוע בכלל להשקיע בטכנולוגיית הצילום אם עד שטכנולוגיה זו פותחה, היה ניתן לפתור תקלות ביוב גם בלעדיה. התשובה היא שלטכנולוגיית הצילום של קווי ביוב ישנם לא מעט יתרונות שהופכים את השיטה לשיטה האפקטיבית, הזולה והמהירה ביותר לאיתור ולתיקון תקלות בקווי ביוב, ולא פחות מכך כאמור, לפיקוח ותחזוקה שוטפים של קווי ביוב.

ובכן, נתחיל בעובדה הפשוטה מכל: כל תהליך של איתור ותיקון תקלה בקווי ביוב, מחייבת את היכולת לראות את התקלה בפועל.  אמת זו נכונה במיוחד לקווי ביוב מרכזיים וראשיים, כשבקווי ביוב ביתיים אפשר לרוב לפתוח למשל סתימה גם אם לא רואים אותה בפועל. המשמעות של הדברים היא שאם אין בידיכם את ציוד הצילום הנדרש, יהיה עליכם לחשוף את קו הביוב, וזה כבר אומר חפירה בשטח, הרמת קווי ביוב, עצירת פעולת קו הביוב והפסקת השירות של הקו וכן הלאה. כל אלה צפויים להימשך עד שתאתרו את התקלה בפועל ועד שתסיימו את תיקונה.

כאשר יש לכם את טכנולוגיית הצילום בידיכם, אתם יכולים לאתר את התקלה במהירות רבה מאוד, ומבלי להפסיק את שירות הקו, אתם יכולים גם להתחיל לתכנן את אופן התיקון להבין בדיוק מה עליכם לעשות, להביא את אנשי המקצוע הנדרשים ולהביא את כל הציוד הנדרש לתיקון מבלי להשפיע כהוא זה על הקו ועל תפקודו. או אז לכשתדעו בדיוק מה נדרש לעשות כדי לתקן את הקו, יעמדו לרשותכם כל האמצעים הנדרשים ותוכלו להשלים את התיקון במהירות מרבית מבלי לפגוע בחוויית השירות של צרכני הקצה.

טכנולוגיית הצילום של קווי ביוב, לא רק שהיא מקלה מאוד על תהליך האיתור של תקלות בקווי ביוב, ולא רק שהיא מאפשרת בקרה אפקטיבית ורציפה על קווי ביוב, אלא שהיא גם מסייעת בשמירה על שירות רציף ללא הפרעות לכל צרכני הקצה, וכאשר מדובר בקו ביוב, ליתרון זה יש משמעות גדולה מאוד.

צילום קווי ביוב מחיר

ומכל הדברים שאמרנו, נותרה רק שאלת העלות, אם כי אתם כבר יכולים לנחש שגם במישור הזה מציעה טכנולוגיית הצילום יתרון גדול ומשמעותי על פני הפתרונות המסורתיים. ייתכן מאוד שגורם מקצועי שיספק לכם את השירות של איתור התקלה באמצעות טכנולוגיית הצילום, ידרוש סכום גבוה יותר עבור השירות, אך בפועל מדובר בחיסכון עצום שנובע מהחיסכון בכוח אדם, מהחיסכון בהפעלת כלים כבדים לחשיפת קווי הביוב, מהחיסכון בעלויות של הפסקת השירות ופגיעה בחוויית השירות ולבסוף גם מהחיסכון בעלויות הנובעות מנזקים שעלולים להיגרם לקו הביוב בתהליך איתור מסורתי שכרוך בחישוף הקו ובשימוש בכלים כבדים בסמוך אליו.

בשורה התחתונה, העלות של איתור ותיקון תקלה בקו ביוב אינה נמדדת בעלות השירות עצמו, אלא בעלות הכוללת של כל המהלכים והפרוצדורות שיש לבצע במסגרת התהליך. כאשר אוספים את כל אלה וסוכמים אותם זה לזה, אין כל ספק כי צילום קווי ביוב היא הדרך הזולה, המהירה והקלה ביותר לאיתור ותיקון תקלות בקווי ביוב.